N, 2.02.2023

Paanikahood ja liigne ärevus võivad tekkida kahe vitamiini puudusest

PM Tervis
Paanikahood ja liigne ärevus võivad tekkida kahe vitamiini puudusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Rääkides vaimse tervise häiretest nagu paanikahood ja ärevus, ei torka just esimese asjana pähe, et neil võiks olla seos sellega, kuidas toitud. Ometigi viitavad mitmed uuringud vitamiinipuudusele kui paanikahoogude ja ärevuse tekitajale.

Kõige suuremat tähelepanu tuleks siinkohal pöörata B6 vitamiini ja raua piisavale tarbimisele.

B6-vitamiin

B6-vitamiin on üks peamine meeleolu regulaator ja sellel on serotoniini sünteesis oluline roll. 2013. aastal Okayama ülikoolis korraldatud uuringust selgus, et serotoniin on meedliva ja rahuliku meeleolu eest vastutav ajukemikaal, mille taseme langus võib meeleolu oluliselt muuta - see omakorda suurendab ärevust ja paanikatunnet. 

Uuringus leiti, et paanikahoo käes kannatavatel inimestel oli B6-vitamiini tase madalam, ku ülejäänud uuringus osalenud vabatahtlikel.

B-vitamiini defitsiiti seostatakse depressiooni, ärevuse, foobiate ja mitmete teiste meeleoluhäiretega, kirjutab Women Working.

Raud

Samas uuringus selgus, et teiseks ärevust ning paanikahoogusid tekitavaks faktoriks oli rauapuudus. Sarnaselt B6-vitamiinile oli paanikahäirega inimestel raua tase oluliselt madalam kui teistel vabatahtlikel osalejatel. 

Raud on serotoniini sünteesis sama oluline kui B-vitamiin. Madal rauasisaldus veres võib põhjustada aneemiat ja seda on seostatud ka väsimuse, nõrkuse, depressiooni, ärevuse ja paanikahoogudega.

Märksõnad
Tagasi üles