Peamiselt kaitseb E-vitamiin nahka päikese kahjulike mõjude eest. See võib vähendada vähktõve nahakahjustuste tõenäosust. Samuti võib see aidata taastuda kiiremini ning kergemate sümptomitega päikesepõletuse korral.
Soovitatav päevane kogus täiskasvanutel on umbes 1000 milligrammi. Enne lastele annustamist pidage nõu on apteekri või perearstiga.
Sarnaselt E-vitamiinile, on ka A rasvlahustuv ühend ja üks suveks kasulikemaid vitamiine. A-vitamiinil on aga tegelikult palju keerulisem ja 86 tähemärgist koosnev teaduslik nimi. Enamik inimesi teab seda retinoli või retinalina.
See aine on inimkehas kriitiliselt oluline, kuna moodustab kogu nägemise aluse. Seda ka loomadel. Ilma selle vitamiinita oleksime sisuliselt pimedad.
Enamik inimesi saab rohket A-vitamiini kätte lihast, kalast, porgandist ja bataadist. Kui aga jääb sellest vajaka, võivad tekkida nägemishäired, sealhulgas öösel nägemise halvenemine ja lugemisraskused.
A-vitamiini võtmine suvel võib vältida päikesekiirguse kahjustusi ja aitab selgemini ja eredamalt näha.
Täiskasvanud peaksid lisaannusena võtma päevas umbes 700-900 mikrogrammi A-vitamiini.
D-vitamiin on sekosteroidne aine, millest räägitakse enamasti suvel. Seda seetõttu, et D-vitamiini toodab meie keha ise päikesevalguse käes. Seda kutsutakse ka päikesevitamiiniks.
Kui päikesevalgusest jääb puudu, on D-vitamiini puudus kiire tekkima. Seetõttu soovitatakse inimestel, kes elavad põhjapoolkeral, võtta aastaringselt D-vitamiini.
D-vitamiini leidub lihas, kalas, munas, tofus, juustus ja piimas, kus seda lisatakse tootmise käigus tervise parandamiseks.
Suvel aitab D-vitamiini võtmine kaasa immuunsuse ja luude tugevdamisele. See suurendab fosfori ja kaltsiumi imendumise võimet ning hõlbustab kehas vastupidavuse arendamist.
Soovitatav päevane annus täiskasvanutele on kuskil 600-800 IU.
Kuna kaltsium ja D-vitamiin absorbeerivad teineteist, on kõige parem võtta neid samaaegselt.
Lisaks nendele neljale olulisele suvisele vitamiinile on ka muid aineid, mida suvel võiks võtta. Küsi oma apteekrilt B-vitamiinide (energia saamiseks), kaaliumi ja magneesiumi (olulised elektrolüüdid) ja K-vitamiini (punaste vereliblede tootmisel kriitilise tähtsusega) lisavõtmise kohta.