Jaheda ilmaga treenimisel on mitmeid hüvesid

PM Tervis
Copy
Talvel sportimine on tervisele kasulik.
Talvel sportimine on tervisele kasulik. Foto: Shutterstock

Aina suurem hulk teaduslikke tõendeid näitab, et väljas jaheda ilmaga treenides kulutad rohkem kaloreid ning samas saab süda mõõdukama koormuse.

Mida külmemaks läheb, seda ahvatlevam tundub õhtuti teki alla kerra tõmmata, midagi maitsvat nosida ning tundide kaupa sarju vaadata. Siiski pole praegugi halb mõte alustada välitreeningutega, sest need võivad osutuda efektiivsemaks kui kevadsuvised trennid, vahendab HealthLine. Leidub nimelt piisavalt usaldusväärseid tõendeid, et jahedas suudab keha tõhusamalt kaloreid kulutada.

Siinkohal tuleb mängu inimese pruun rasvkude, millel on tähtis roll organismi termoregulatsioonis. Külma ilmaga põletab see iseseisvalt mitusada kalorit ning tagab selle, et inimesel on külm vaid mõne aja vältel. Kuna talvel oleme aga harjunud kandma pakse riideid ning istuma keskküttega toas, ei aktiveeru enamikul pruun rasvkude nii, et sellest kalorikulutusel kasu oleks. Pruuni rasvkoe teadustööga tegelenud Ronald Kahn Harvardi meditsiinikoolist selgitas, et kui pruun rasvkude aktiveerida, püsib see sellisena mitme tunni vältel. Ei maksa küll arvata, et nüüd saadki pruunile rasvkoele lootma jääda, kuid jahedaga on sellest igatahes treeningus kasu.

Treener Meg Takacs lisas, et külma ilmaga on tegelikult hea jooksmas käia ka seepärast, et pulss ei kipu nii kergelt lakke minema, nagu juhtub suvekuudel. «Madalama pulsiga jooksmine ei kurna nii palju, mistõttu võib just jahedamas tunduda pika vahemaa jooksmine kergem,» märkis ta. Soojemate ja niiskemate ilmadega annab keha aga oma parima, et pakkuda jahutust, mis nõuab ühtlasi intensiivsemat südametööd. Jahedas toimub seega vastupidine. «Kokkuvõttes arvan, et jaheda ilmaga jooksmine võib sooritusega imesid teha ning olla ohutumgi kui suvel jooksmine,» sõnas treener.

Märksõnad

Tagasi üles