Ei saa und, sest jalad külmetavad? Spetsialist annab nõu, mida teha

PM Tervis
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Külmal aastaajal pöörame soojusele palju rohkem tähelepanu. Igaühe keha reageerib jahedatele ilmadele erinevalt, mistõttu seisame külma ilmaga toimetulekul silmitsi erinevate väljakutsetega. Üks levinumaid probleeme on magamise ajal külmetavad jalad.

Kui õhtune jahedus mõnesid uinutab, siis teiste jaoks on see arvestatav katsumus, mis takistab rahulikult ja kvaliteetselt puhata. Erinevate uuringute kohaselt puutuvad jäsemete külmetamise probleemiga sagedamini kokku naised. Väidetavalt mõjutavad seda intensiivsemad hormonaalsed kõikumised.

Looduslike kangaste spetsialist ja villaste toodete arendaja firma Flokati esindaja Maarja Tikovt jagab näpunäiteid, kuidas jäsemete külmetamise probleemiga võidelda, mida oma dieeti lisada, milliseid harjutusi enne magamaminekut teha või milliseid materjale kasutada, et saaks soojalt ja rahulikult magada.

Enne magamaminekut pöiamassaaž

«Soovitaksin enne magamaminekut luua väike rituaal – pöiamassaaž. Alustage seda pöiast ja liikuge eraldi iga varba juurde. Masseerimise ajal võite proovida soojendavaid geele või palsameid. Need sisaldavad ingverit, pipart, rosmariini ja eeterlikke õlisid, mis aitavad jalgu soojendada. Pärast massaaži pange sooja hoidmiseks jalga soojad sokid. Vältige sünteetilisi kangaid ja valige naturaalsest kiust sokid. Nii hoiate soojust kauem,» räägib spetsialist.

Ta ütleb, et soojendavaid geele ei ole soovitav kasutada, kui jalgadel on haavad või lõhenenud nahk. Traditsioonilisem võimalus soojendava geeli asemel on jalavann.

«Filmi vaadates või raamatut lugedes pange jalad sooja vette, mis ei tohiks olla väga kuum, oluline on mitte tekitada kehale liigset šokki. Tõesti pole vaja jalgu keevas vees piinata,» ütleb Tikovt.

Une ajal - looduslikust kiust sokid

Spetsialist ütleb, et märkimisväärne osa inimesi võitleb jalgade külmetamisega magamise ajal sokke kandes.

«Kindlasti võib magada sokkidega, kui on tegemist pidevalt külmetavate jalgade probleemiga. Siiski on vaja pöörata tähelepanu sokkide koostisele, soovitatav on valida looduslikest kiududest sokid. See hoiab varbad soojas ning puuvillased või villased sokid aitavad hoida õiget temperatuuri. Oluline on valida õige suurusega sokid. Liiga väikesed sokid võivad vereringet häirida ja jalad hakkavad veelgi rohkem külmetama,» mainib looduskangaste spetsialist.

Mitmekesistage oma toidusedelit

Tikovti sõnul peaksid inimesed, kes puutuvad kokku jäsemete külmetamise probleemiga, kõigepealt üle vaatama oma toitumise.

«Oluline on, et toit oleks rikas rauda sisaldavate toodete poolest. Näiteks liha, kala, taimeõli. Tähtis on ka C-vitamiin, mida saame kõige rohkem puu- ja köögiviljast. Samuti oleks suurepärane, kui teie toidus oleks rohkem soojendava toimega maitseaineid, näiteks pipart, ingverit või küüslauku,» rõhutab ta.

Tikovti sõnul tuleb jäsemete külmetamise probleem lahendada kompleksselt – alates toitumisest ja massaažidest kuni õigete materjalide valikuni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles