Kuidas loobuda suhkru- ja rasvarikastest toitudest? (1)

PM Tervis
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Suhkrud moodustavad lahutamatu osa meie toidulauast, sest süsivesikud on meie organismile hädavajalikud energiaallikad. Ometi tehakse kampaaniad ja plaanitakse makse lisatud suhkrute vastu. Kuidas siis suhkrutega toime tulla?

Iseenesest pole suhkrutes midagi halba. Suhkrud on lihtsalt organismi poolt omistatavad süsivesikud, mis annavad meile elutegevuseks energiat. Laste ja loomade magusa-armastus näitab samuti seda, et suhkrud on organismile vajalikud. Lisatud suhkrud teeb «halvaks» see, et me kipume neid liiga palju saama. Kuid samamoodi võiks «halvaks» pidada üleliigselt saadud rasvu või valke. Põhiline probleem ei ole mitte konkreetne toitaine, vaid liigse energia sisse söömine.

Enamik meist ei arvuta toidu paki pealt energiakogust kokku, vaid reguleerib söömist «kõht täis tunne» tekkimise järgi. Ideaalis tekib see tunne siis, kui on just parajalt kilokaloreid sisse söödud. Kuid tarbides energiatihedaid toite, suudame kõhtu panna rohkem kilokaloreid kui vaja. Energiatihedus tähendab seda, et väiksemast kogusest saadakse korraga palju energiat ning sellised toidud on sageli suhkru- ja rasvarikkad töödeldud toidud (näiteks pitsa ja jäätis), kus grammi kohta saab oluliselt rohkem energiat kui näiteks värsketest juurikatest või puuviljadest. Need toidud ka maitsevad hästi ja tõmbavad tähelepanu.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles