Astma väljendub tõsisemalt astmahoogudena, mille korral sümptomid – vilin hingamisel, köha, õhupuudus, hingamisraskused ja raskustunne rinnus – progresseeruvad kiirelt. Astmahoo vallandavad peamiselt tugev stress, kokkupuude erinevate allergeenidega, liigne füüsiline koormus jne.
Seoses astma ravimite arenguga ja tõhusamaks muutumisega on elustiili faktorid jäänud astmaga toimetulekust rääkides tagaplaanile. Teadusuuringud aga näitavad, et lisaks farmakoloogilisele ravile on elukvaliteedi parandamises väga tähtis roll ka elustiilil. Lisaks sellele, et igapäevaselt tuleb hoida eemale erinevatest hingamisteede ärritajatest, näiteks tubakasuits ning allergeenidest, on väga tähtsal kohal inimesele kohane füüsiline aktiivsus ning hingamisharjutused.
Füüsilise koormuse mõju astmale
2019. a Soomes läbi viidud uuringus leiti, et regulaarne füüsiline aktiivsus aitab hoida astmat paremini kontrolli all. Uuringusse valiti ühesuguse füüsilise aktiivsusega osalejad, samuti tarvitasid nad sarnaselt astma ravimit ja kogesid ühetaolisi sümptomeid. 131 vaatlusalust jagati kaheks. Üks grupp sai individuaalse treeningprogrammi, mis sisaldas vähemalt kolm korda nädalas ≥30 min aeroobset treeningut, lihastreeningut ning venitusharjutusi. Teine grupp jätkas füüsilise aktiivsusega tavapäraselt. Individuaalset programmi läbinud uuritavad treenisid kuue kuu jooksul keskmiselt 4,6 tundi ja teine grupp 3,39 tundi nädalas. Uuritavatel paluti täita astma kontrolli testi, millega saab tutvuda siin ja mille põhjal väideti, et regulaarse füüsilise aktiivsuse grupp suutis astmat oluliselt paremini kontrolli all hoida.
Näiteks vähenesid õhupuuduse intsidendid 30 protsendi võrra ja statistiliselt oluliselt vähenes ka hoopiibu kasutamine ehk et tõsiseid astmahooge suudeti paremini kontrolli all hoida. Teiste astma sümptomite (vilistav hingamine, köhahood ja lima eritus) asjus kahel grupil erinevusi ei olnud. Hinnati ka väljahingatava õhu maksimaalset kiirust, mis on üks oluline näitaja ka astma diagnoosimisel, aga selles aspektis kahel grupil erinevusi ei esinenud. Selle uuringu põhjal võib väita, et regulaarne ja plaanipärane füüsiline koormus aitab hoida astmat tulemuslikult kontrolli all.