Vajutage hommikul ärgates süümepiinadeta snooze nuppu, sest need lisaminutid uneaega võivad olla teie heaolule head, viitab hiljutine uuring. Teadlased on avastanud, et 46-minutiline lisauni on seotud paranenud heaolu ja positiivsete omadustega, nagu tänulikkus, rahulolu, vastupidavus ja prosotsiaalne käitumine.
MAGA KAUEM ⟩ Lisa 46 minutit und hommikul võib muuta sinu juures palju
Ajakirjas Journal of Positive Psychology avaldatud uuringu põhjal võivad isegi väikesed une hulga muutused mõjutada vaimse heaolu komponente.
Uuringud on näidanud, et inimestel, kellel on positiivsed omadused, nagu tänulikkus ja vastupidavus, on parem uni. Selle konkreetse uuringu teadlased uurisid vastupidist hüpoteesi, see tähendab, et kas lisauni aitab parandada positiivseid käitumisomadusi.
«See uuring on põnev, sest laiendab seda, mida me teame unepiirangu ja une pikendamise mõjust tervisele, hõlmates muutujaid, mis on seotud positiivsema ellusuhutmisega,» ütles teadur Sarah Schnitker.
Uuriti 90 noort täiskasvanut, kes olid juhuslikult jagatud kolme rühma: unepiirangud, une pikendamine või normaalne uni. Osalejad kandsid esmaspäevast reedeni toimunud sessioonide ajal randmel aktigraafiaseadmeid, mis jälgisid unemustreid. Uurijad mõõtsid osalejate rahulolu, vastupidavuse ja tänulikkuse taset ning märkisid nädala jooksul olulisi erinevuseid.
«Nägime, et inimesed, kes pikendasid oma und hommikul 46 minuti võrra, tundsid rohkem vastupidavust, tänulikkust, eluga rahulolu ja eesmärgikindlust. Kui inimestel vähenes öösel uneaeg keskmiselt 37 minuti võrra, kogesid nad langust nii meeleolus, vastupidavuses, rahulolus kui tänulikkuses,» ütles uuringu juhtivteadur Michael K. Scullin.
Tulemused näitavad, et lisauni mitte ainult ei paranda praegust meeleolu ja väljavaateid elule, vaid sellel on kaugeleulatuv mõju üldisele heaolule. Teadlased märkisid ka laiemat ühiskondlikku kasu, leides, et uni mõjutab prosotsiaalset käitumist. Hästi puhanud inimestel oli suurenenud positiivsem väljavaade sotsiaalsesse suhtlusse, edastab Medical Daily.