Ülemaailmselt on iga kaheksas inimene kimpus rasvumisega, mis suurendab riski haigestuda II tüübi diabeeti, südamehaigustesse ja teatud vähkkasvajatesse. Ülekaalu ennetamiseks on tähtis jälgida oma toitumist – vähendada kalorite tarbimist, muuta toitumismustreid ja eelistada tervislikku mitmekesist toitu.
Millise toitumisega kaotab kõige paremini kaalu?
Hiljutises uuringus võrreldi kolme kaalulangetamise meetodit: süüa rohkem kaloreid päeva alguses, vähendada toidukordi ja piirata söömisaega. Analüüsiti 29 kliinilist uuringut ligi 2500 osalejaga ning tulemused näitasid, et kõik kolm meetodit andsid sarnase kaalukaotuse: 1,4–1,8 kg 12 nädalaga.
Söö rohkem kaloreid hommikul
Varajane söömine parandab ainevahetust, samas kui õhtul ja hilja söömine võib tekitada kaalutõusu ja suurendada haigusriske. Inimesed, kes loomupäraselt on õhtuinimesed, võivad kaalulangetamisel vähem edu saavutada, kuna nende toitumine ja hormoonitasemed on teistsugused, kirjutab Medical Xpress. Aja jooksul võib see suurendada II tüübi diabeedi ja teiste krooniliste haiguste riski, eriti vahetustega töötajate seas.
Vähem söömaaegu
Kuigi sageli süües võib väheneda teatud haiguste risk, soodustab söögikordade vähendamine kaalu langetamist. Kolm toidukorda päevas (hommiku-, lõuna- ja õhtusöök) on enamasti tõhusam kui kuus. Kalorite «esiplaanile toomine» – suurema osa kaloritest hommikuks ja lõunaks jätmine – võib samuti aidata kaalu langetada ja vähendada päeva jooksul näljatunnet.
Ajapiiranguga söömine
Ajapiiranguga söömine, mis on vahelduva paastumise liik, tähendab, et kõik kalorid tarbitakse kuue kuni kümne tunni jooksul, eelistatult ajal, mil ollakse kõige aktiivsem. Asi pole selles, mida või kui palju sa sööd, vaid millal sa seda sööd. Loomkatsed on näidanud, et see meetod võib soodustada kaalulangust ja parandada ainevahetust. Inimestel on aga selle meetodi pikaajaline mõju veel ebaselge.
Leia endale sobiv lähenemine
Kaalu hoidmine ja langetamine pole lihtne ning tulemused sõltuvad inimesest. Katseta enda jaoks sobivaimat meetodit, olgu selleks söömine kindla aja jooksul, kalorite varasem jaotamine päeva peale või toidukordade arvu vähendamine. Kasulik oleks sel teemal konsulteerida oma perearsti või teise eksperdiga, eriti juhul, kui olete ülekaaluline.