Gripiviirused levivad hoogsalt oktoobrist maini. Parim kaitse haiguse vastu on iga-aastane gripivaktsiin. Kuigi vaktsiin ei pruugi haigestumist alati täielikult ära hoida, aitab see hoiduda rasketest tüsistustest, vahendab Mayo kliinik.
KASULIK TEADA ⟩ Millised on gripi sümptomid ja millal peaks pöörduma arsti poole?
Gripi sümptomid tekivad tavaliselt kiiresti, 2–3 päeva jooksul pärast nakatumist, ja hõlmavad:
- palavikku;
- köha;
- peavalu;
- lihasvalu;
- suurt väsimust;
- higistamist ja külmavärinaid.
Lastel võivad gripisümptomid esineda üldisemalt, näiteks ärrituvuse või kõrvavaluna. Neil esineb sagedamini ka iiveldust, oksendamist või kõhulahtisust.
Mõnel juhul võib esineda ka silmavalu, vesiseid silmi või valgustundlikkust.
Millal pöörduda arsti poole?
Enamik inimesi ei vaja gripi korral arstiabi. Siiski on oluline pöörduda arsti poole, kui kuulutakse riskirühma (väikelapsed, eakad, rasedad, krooniliste haigustega alaealised) või ilmnevad järgmised sümptomid:
Täiskasvanutel: hingamisraskused, valu rinnus, püsiv peapööritus, segasus, on raske ärgata, vedelikupuudus (tunnuseks nt vähenenud urineerimine), krambid, lihasnõrkus või olemasoleva haiguse ägenemine.
Lastel: kiire hingamine, sinakad huuled või küüned, nutmisel pisarate puudumine, kuiv suu, vähene urineerimine või sümptomite kordumine ja halvenemine.
Kes saavad tasuta gripivaktsiini?
Tänavu on tasuta gripivaktsiin kättesaadav üld- ja erihoolekande (ööpäevaringse ja kogukonnas elamise) teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele.
Tasuta vaktsineerida saab perearsti juures või apteegis. Apteekides toimub vaktsineerimine läbi Tervisekassa lepingupartnerite. Täpsema info apteegis vaktsineerimise kohta leiab siit. Endale sobiva vaktsineerimiskabineti leiad siit.
Allikas: vaktsineeri.ee