Mida kõrgem on aeroobne lävi, seda suurema intensiivsusega saab treenida, ilma et piimhape hakkaks kogunema. Piimhapet võib pidada organismi kaitsemehhanismiks, ilma milleta jookseks inimene end lihtsalt hingetuks. Praktikas tähendab kõrgem aeroobne lävi, et suurema intensiivsusega suudetakse kauem treenida.
Õige treeningkava aitab järk-järgult tõsta kõrgemale seda punkti, kus piimhape hakkab kogunema ja nõnda oma treenitust kasvatada. Taimi Ainjärve sõnul peab treenimine toimuma veidi allpool aeroobset läve, seda aeg-ajalt ületades. Treeningkava koostamisel on aluseks testid ning treeningul tuleb kindlasti jälgida etteantud pulsisagedust.
Treeningkava aluseks on koormus- ja veretestid
Personaaltreener rõhutab, et treenides ja treeningutega alustades on oluline käia vähemalt kord aastas tervisekontrollis.
Koormustest aitab hinnata organismi treenitust ja koormustaluvust. Oluline osa kogu koormustestist on laktaaditestil. «Nii algajad kui ka võistlussportlased saavad laktaadisisalduse järgi veres teada endale soovitatavad treeningute intensiivsuse tsoonid ehk aeroobse ja anaeroobse pulsi vahemikud. Need on väga individuaalsed ja näitavad just hetkevormi,» räägib treener. Ta selgitab, et laktaat on piimhappesool, mis tekib lihastes anaeroobse ainevahetuse käigus. Vastavalt testi tulemustele teeb treener soovitused pulsivahemike kohta edaspidiseks treenimiseks ning koostab kava, mis aitab eesmärke saavutada.
Oluline on jälgida ka verepilti, mis näitab, kas treeningud või toitumine vajaks korrigeerimist. SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp, kes nõustab mitmeid harrastus- ja võistlussportlasi, räägib, et tervisesportlastele suunatud analüüsid aitavad hinnata organismi tervislikku seisundit, füüsilise koormuse mõju organismile ning sedagi, kas puhkeaja ja taastumise ning koormuse vahekord on tasakaalus.