Eesti unemeditsiini selts jagab hea une kümmet käsku, mille järgimine aitab tagada kosutava ööune ja vältida uimasust järgmisel päeval.
10 uneteadlaste soovitust, mis aitavad uinuda ja välja puhata
- Minge magama võimalikult ühel ajal, arvestusega, et jõuate hommikuks välja puhata.
- Vältige päeval tukastamist. Kui siiski tukastate, piirake seda 20 minutiga ja võimalusel ärge tukastage pärast kella 14.
- Vältige alkoholi tarbimist neli tundi enne magamaminekut (enam kui üks ühik alkoholi ehk pokaal veini kaks tundi enne magamaminekut rikub unekvaliteedi).
- Vältige ergutavaid aineid, nagu nikotiin (suitsetamine), kofeiin, šokolaad ja kange tee, neli tundi enne uinumist.
- Vältige vahetult enne magamaminekut kõhu liigset täissöömist, rasvaseid, praetud, vürtsikaid ja väga magusaid toite. Hästi sobib kergem eine: jogurt, kodujuust, puuvili.
- Mõõdukas füüsiline koormus ja tegevus värskes õhus soodustab und, seetõttu planeerige igasse päeva jalutuskäik, aiatööd vms. Vältige rasket füüsilist pingutust neli tundi enne uinumist.
- Koristage ja õhutage regulaarselt magamistuba, vahetage vähemalt iga kahe nädala järel voodipesu, kloppige patju ja tõmmake madrats tolmuimejaga puhtaks.
- Minge voodisse alles siis, kui tunnete end unisena. Vältige üle 38-kraadist vanni enne magamaminekut ja arvutikasutamist üks tund enne magamaminekut – need tegevused ergutavad. Enne magamaminekut kustutage valgus ja tagage vaikus.
- Vältige voodis ja magamistoas muid tegevusi peale magamise ja seksuaaltegevuse. Vältige voodis olles televiisori vaatamist ning arvuti ja nutiseadmete kasutamist.
- Ärge kasutage magamistoana selleks mitte ette nähtud tuba. Ärge kasutage magamistuba tõsiste jutuajamiste ja arutelude jaoks pereliikmetega.