«Sellel aastal on plaanis soovitused pikemalt lahti kirjutada põhjalikus toitumise, toidu, liikumise ja uneaja soovitusi käsitlevas raamatus, millesse lisanduvad veel muuhulgas toitumismustreid, toiduohutust ja -märgistust ning söömist mõjutavaid tegureid käsitlevad peatükid. Kõigil huvirühmadel avaneb võimalus omapoolsete ettepanekute esitamiseks soovituste raamatule avaliku arutelu käigus, milleni planeerime jõuda jaanipäeva paiku. Samuti tahame uuenenud soovitused avaldada koos lihtsate ja elanikkonda kõnetavate põhisõnumitega, mille välja töötamisega samuti sel aastal tegeleme,» täiendas Pitsi.
Eesti taasiseseisvumisaja esimesed toitumissoovitused ilmusid 1995. aastal. 2006. ja 2015. aastal neid täiendati ja lisandusid ka toidu- , liikumis- ja ekraaniajasoovitused. Täna avaldatud soovitusse on esmakordselt lisatud soovitused ka uneajale.
2024. aasta toitumissoovitused on kõikides Põhjamaades ja Balti riikides ühised ja põhinevad nagu varasemaltki Põhjamaade töörühma poolt koostatud soovitustel. Eesti riiklike toidusoovituste välja töötamisel on aga lisaks Põhjamaade soovitustele muu hulgas arvesse võetud ka meie elanike söömisharjumusi, toitude kättesaadavust ja keskkonna kestlikkust. Uuenenud riiklikud liikumissoovitused põhinevad WHO 2020. aasta juhistel.
Soovituste uuendamine algas Tervise Arengu Instituudi (TAI) juhtimisel 2022. aastal ja töörühma on kaasatud ministeeriumite ja nende allasutuste ning kõrgkoolide ja erialaseltside esindajad. Ilmunud tabelraamat on kokkuvõtlik väljaanne uutest kehtivatest toitumis- ja toidusoovitustest, liikumis- ja unesoovitustest ning ekraaniaja vähendamise soovitustest koos nende aluseks oleva metoodika lühikirjeldusega.
Tabeliraamatuga on võimalik tutvuda TAI kodulehel siin.