Eesti on ravimresistentse tuberkuloosi ohumaa

Tiina Kaukvere
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tuberkuloosi põdevad patsiendid Ukraina haiglas (foto on illustratiivne).
Tuberkuloosi põdevad patsiendid Ukraina haiglas (foto on illustratiivne). Foto: ITAR-TASS / Scanpix

Kuigi tuberkuloosijuhtude arv on Euroopas langenud 5 protsenti aastas, tõuseb jätkuvalt ravimresistentsete juhtude osakaal. Koos teiste Balti riikidega on Eesti kantud multiravimresistentse tuberkuloosi (MDR-TB) ohumaade nimekirja.

Tervise Arengu Instituudis (TAI) asuva tuberkuloosiregistri andmetel registreeriti eelmisel aastal Eestis 290 tuberkuloosijuhtu, millest 62 olid ravimresistentsed juhud, teatab TAI.

Ravimresistentne on tuberkuloosijuht, mille korral haigustekitaja on resistentne samaaegselt kahe tuberkuloosi põhiravimi, isoniasiidi ja rifamitsiini, suhtes. Lisaks võib esineda resistentsus teiste tuberkuloosivastaste ravimite suhtes.

Haige võib nakatada 10-15 inimest aastas

MDR-TB patsientide ravi kestab oluliselt kauem – 6-8 kuu asemel sageli 2-3 aastat. MDR-TB ravi on sadu kordi kallim ning need ravimid põhjustavad sagedamini tõsiseid kõrvaltoimeid. Üks nakkuslik kopsutuberkuloosihaige  võib aastas nakatada 10-15 inimest ning neist 10 protsendil areneb elu jooksul välja tuberkuloos.

Samuti rõhutavad Maailma Terviseorganisatsioon ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus, et langustrendi ei ole näidanud ka kopsuvälise tuberkuloosi juhtude arv. Neid haigusvorme on keeruline diagnoosida ja diagnoos tihti ka hilineb, mistõttu põhjustab kopsuväline tuberkuloos inimestele olulisi vaevusi ja töövõimetust.

Eestis registreeriti eelmisel aastal 23 kopsuvälise tuberkuloosi juhtu, mis on 8,5 protsenti kõigist tuberkuloosijuhtudest. Euroopa keskmine näitaja on 22 protsenti.

Tuberkuloos on inimeselt inimesele õhu teel leviv piisknakkus. Peamiselt saavad kahjustada kopsud, kuid tuberkuloos võib kahjustada kõiki elundeid, sealhulgas luud-liigesed, lümfisõlmed, sooled, neerud, aju, silmad, nahk. Kopsutuberkuloosi põhilised sümptomid on köha , öine higistamine, väsimus ja väikesed õhtused palavikud. Tuberkuloosikahtluse korral võib kopsuarstile pöörduda ilma saatekirjata ning tuberkuloosiuuringud ja -ravi on Eestis kõigile tasuta olenemata ravikindlustuse olemasolust.

Rahvusvahelist tuberkuloosipäeva tähistatakse pühapäeval, 24. märtsil. 1882. aasta samal päeval teatas Saksa arstiteadlane Robert Koch avalikkusele tuberkulooisbakteri avastamisest.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles