Tervisenõu: miks tekib suhkruta diabeet?

E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Vedelikutarbimine on üsna populaarne, ka töö juures hoitakse veepudeli pidevalt käe pärast.

FOTO: Panther Media / Scanpix / Andriy Popov

Kui tunned pidevalt janu ja oled hädas rohke urineerimisega, tasub lugeda, ega sümptomid ei sarnane magediabeedile. Mure korral tasub pöörduda arsti poole.

Vastab endokrinoloog Hiie Tupits kliinik.ee-s.

Suhkruta diabeet ehk magediabeet ehk diabetes insipidus on antidiureetilise hormooni puudusest tingitud seisund. Kuseeritust vähendavat hormooni toodab hüpotalamus, kust see kulgeb ajuripatsi tagasagarasse ja eritub vereringesse. Hormooni toime realiseerub neerutuubulites, kus ta vastutab vee tagasiimendumise eest. Selle hormooni taset reguleerib vereplasma osmootne rõhk.

Selle hormooni vaegus põhjustab väga rohket urineerimist nii päeval kui ööl, ööpäevane uriinikogus ulatub mõnest liitrist 15 liitrini ja enam. Uriin on väga hele ja madala erikaaluga. Higistamine väheneb või kaob. Vedelikukaotus tekitab püsiva janu. Kui magediabeedihaige juua ei saa, kujuneb tal eluohtlik seisund. Nahk ja limaskestad muutuvad kuivaks, tekivad pea- ja kõhuvalud, rahutus kuni psühhoosini, palavik, oksendamine, krambid ning inimene sureb organismi veetustumise tagajärjel. Suur oht on ka juhul, kui janukeskus ei toimi normaalselt ja inimene ei tunneta seetõttu vedelikuvajadust.

Kuigi suhkruta diabeedi tavalisteks põhjusteks on kasvajad, traumad, ajuripatsi operatsioonid, põletikuprotsessid, ei õnnestu alati haiguse kindlat põhjust leida. Suhkruta diabeedi ravis asendatakse puuduv antidiureetiline hormoon sünteetilise hormooniga.


Loe ka teisi Tervisenõu lugusid: 

Tervisenõu: mis toitudest saab hädavajalikke oomega-3-rasvhappeid?

Tervisenõu: mida teha, kui vererõhk on madal?

Tervisenõu: kui palju tuleks ikkagi vett juua?

Tervisenõu: kas kannatad tukkumistõve käes?

Tagasi üles