Euroopat laastab raske nakkushaigus

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Leetrid.

FOTO: Wikimedia Commons

Mitmes Euroopa riigis jätkus 2017. aastal leetrite epideemiline levik. Haigestumise kõrge tasemega seisid silmitsi Rumeenia, Itaalia ja Belgia, haigestumise tõusust andsid teada Kreeka, Poola, Saksamaa ja Suurbritannia.

Näiteks on Kreekas alates 2017. aasta septembrist registreeritud kokku 250 leetrite haigusjuhtu, neist ühel juhul lõppes haigestumine surmaga, teatas terviseamet.

Prantsusmaal esines leetrite epideemiline levik Bordeaux' regioonis, kus on novembrist alates registreeritud 77 haigusjuhtu. Käesoleva aasta 1. jaanuarist on Prantsusmaal laste vaktsineerimine leetrite vastu muudetud kohustuslikuks. 

Saksamaal kolmekordistus 2017. aastal registreeritud haigusjuhtude arv varasema aastaga võrreldes. Ukrainas registreeriti mullu 11 kuuga 3382 leetrite haigusjuhtu, neist viis lõppes surmaga (kaks last, kolm täiskasvanut). 

Rootsis on alates 2017. aasta detsembrist registreeritud leetrite puhang Göteborgis, kus 11. jaanuari seisuga oli kinnitatud juba 26 haigusjuhtu. Haigestunute seas on ka tervishoiutöötajaid. 

Lätis on alanud aasta alguses registreeritud viis leetrite haigusjuhtu. Enne käesolevat aastat diagnoositi Lätis leetrid viimati 2014. aastal. Eestis registreeriti möödunud aastal üks leetrite haigusjuht, mis oli seotud reisimisega Itaaliasse. Sel aastal leetritesse haigestumisi registreeritud veel ei ole.

Vaktsineerimine

Lapsi vaktsineeritakse Eestis leetrite-mumpsi-punetiste (MMR) liitvaktsiini kahe doosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat. 2016. aastal moodustas hõlmatus vaktsineerimise ühe doosiga (2-14-aastastel) 95,4 protsenti, kuid hõlmatus teise doosiga 14-aastastel oli 91,5 protsenti.

WHO soovituste kohaselt peaks leetrite epideemilise leviku katkestamiseks elanikkonna hulgas vähemalt 95 protsenti lastest olema vaktsineeritud vaktsiini kahe doosiga. Kõigis riikides, kus esineb leetrite epideemiline levik, on vaktsineerimisega hõlmatus alla WHO poolt soovitatud taseme.

Leetreid läbipõdenud isikud omavad eluaegset kaitset. Kui vaktsineeritud inimene peaks siiski leetritesse haigestuma, siis on haiguse kulg üldjuhul kerge.

Lähtudes epidemioloogilisest olukorrast Euroopas soovitab terviseamet lapsevanematel kontrollida, kas nende laps(ed) on nõuetekohaselt leetrite vastu vaktsineeritud.

Täiskasvanutel, kes reisivad sageli, osalevad rahvusvahelistel üritustel või puutuvad kokku paljude väliskülalistega ning pole vaktsineeritud leetrite vastu kahe doosiga või ei ole haigust põdenud, on soovitatav lasta end (re)vaktsineerida.

Tagasi üles