«Pikaajalised edukad kaalulangetajad söövad vähem rasvarikkaid toite, jälgivad regulaarselt kehakaalu muutusi ka eesmärgi täitmise järel, hoiavad tasakaalus toidust saadavat energiat ning teevad regulaarselt sporti,» nendib personaaltreener Talis Tobreluts. «Seda ütlevad nii teadus kui ka minu kogemus, sest olen kaotanud 30 kilogrammi liigset keharasva.»
Tobreluts toonitab, et Maailma terviseorganisatsiooni ja ka riiklik soovitus kõigile vanuserühmadele on teha kaks korda nädalas jõutrenni ehk anda koormust lihastele. «Aga ka süda vajab mõõdukat koormust. Seetõttu soovitatakse teha pulssi tõstvaid aktiivseid tegevusi nagu reibas kõndimine, jooksmine, suusatamine vähemalt 150 minutit, aga ideaalis 300 minutit nädalas keskmise intensiivsusega,» lisab ta.
Keskmise intensiivsuse puhul on pulss 64–75 protsenti maksimaalsest, selgitab treener. Maksimaalne pulss ehk eakohane kõrgeim löögisagedus tervetel inimestel arvestatakse järgmiselt: 220 miinus vanus (aastates). «Minu puhul on see näiteks 220 – 32 = 188. Keskmise intensiivsuse puhul on minu pulsivahemik seega 120 – 140,» märgib Tobreluts.
Kui pole pulsikella, on oluline jälgida, et hingamis- ja pulsisagedus tõuseksid. Keskmise intensiivsusega kõndimise puhul arvestatakse minimaalselt kiiruseks 4 kilomeetrit tunnis. See tähendab, et tunni ajaga läbib inimene 4 kilomeetrit, poole tunniga 2 kilomeetrit. «Kui kiirus on madalam, on tegemist pigem poodlemise kui treeninguga,» sõnab personaaltreener.
«Julgen väita, et reipalt kõndida ehk liikuda 4 kilomeetrit tunnis suudab igaüks. Kellele sellest väheks jääb ja kes soovib, võib harjutada jooksmist. Algajate puhul vaheldumisi reipa kõndimisega – näiteks minut reibast kõndi ja pool minutit jooksu,» ütleb ta.
«Ülekaalulistel, aga kindlasti rasvunutel soovitan esmalt kindlasti just kõndida, mitte joosta. Paraku näen liiga tihti rasvunuid jooksmas, mistõttu suureneb ülekilodest tingitud niigi märkimisväärne koormus liigestele ja südamele,» sõnab Tobreluts.
Jõutreening aitab kiirendada üleliigsest keharasvast lahti saamist, sest suureneb keha energiatarbimine nii treeningu ajal kui pärast seda.
Kristjan Aru
Liiga kõrge pulsiga treenides või vahetult enne uinumist tehtud treening tekitab probleeme magamajäämisel ja rikub une kvaliteeti, seetõttu on oluline treenida jõukohases pulsivahemikus ja üks-kaks tundi enne magamaminemist kindlasti mitte treenida.