Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

«Kummitussooned»: teadlased avastasid, kuidas koroonaviirus võib ajus kaost külvata

Kapillaare vooderdavad endoteelirakud. FOTO: Shutterstock

Rahvusvaheline teadlaste meeskond on leidnud tõendeid, et SARS-CoV-2 viirus ründab aju endoteelirakke, vahendab Medical Xpress.

Ajakirjas Nature Neuroscience avaldatud artiklis kirjeldab teadurite rühm Covid-19 tagajärjel surnud inimeste ajude uuringuid.

Siiani ei ole olnud tõendeid, et viirus ründab ajurakke, mis on viinud teadlased oletuseni, et nakkusele järgnevad neuroloogilised sümptomid on ajupõletiku tagajärg.

Uue uuringu käigus leidsid teadlased tõendeid, et viirus ründab vere-/ajubarjääri moodustavate kapillaaride limaskestade endoteelirakke – see on esimene tõend SARS-CoV-2 viiruse otsesest mõjust ajuveresoontele. Selliste rünnakute tagajärjeks on rakkude surm ja ajusse suunduva verevoolu halvenemine.

Uurijate sõnul tekkisid «kummitussooned» – kapillaarid, mille kaudu veri ei voola, ja mis põhjustavad ajus tekkiva hapniku- ja glükoosinälja tõttu kahjustusi. Täpsemalt leidsid nad, et viirus võib lõhestada endoteelirakkudes asuva valgu, mille tulemuseks oli rakusurm ja veresoone hävimine – seda protsessi nimetatakse nekroptoosiks.

Samas avastasid teadlased, et hiirtel oli võimalik nekroptoosi infektsiooni ajal ära hoida, mis viitab sellele, et seda võib olla võimalik ennetada ka inimestel, vältides loodetavasti Covid-19 infektsioonidega seotud neuroloogilisi sümptomeid.

Tagasi üles
Back