Külmetuse ABC: ülemiste hingamisteede haigused

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Berlin-Chemie Menarini Eesti

Ravimireklaam

Sügis-talvine hooaeg tähendab meie laiuskraadil ühtlasi ka nohu ja köha ehk ülemiste hingamisteede haiguste hooaega. See toob pea igaühele meist kaasa vesise või kinnise nina, peavalu, kähiseva hääle, kriipiva kurgu või kuiva köha. 

Kõikide nende puhul võib esmaseks süüdlaseks pidada meie ümber keskkonnas levivaid viiruseid, mille arv küündib ligikaudu paarisajani. Antud viirused kasutavad ära inimese keha kaitsebarjääri kitsaskohti ning soodsaid füsioloogilisi ja keskkondlikke tingimusi.

Ülemised hingamisteed

See osa hingamiselundkonnast reguleerib keskkonna ja keha gaasivahetust ehk hingamist.

Ülemised hingamisteed jagunevad:

  • Ninaesik, ninaõõs, ninakäigud, suuesik, suuõõs
  • Nina-pisarakanal
  • Kuulmetõri
  • Nina kõrvalkoopad (eesmised-, tagumised-, põsk- ja otsmikuluurakud)
  • Nina- ja suuneel
  • Neelu lümfaatiline rõngas (ehk mandlid, sh ninaneelu mandel, suulae ehk kurgumandlid, keelemandel ja kuulmetõrve mandel)
  • Kõriesik, häälepaelad ja kõri

Levinuimad viirused

Vaatamata levinud arusaamale on respiratoorsete haiguste tekitajaks viirused, mitte külmetamine. Ülemiste hingamisteede kõige sagedamini esinevad viirused on korona-, rino-, gripi- ja adenoviirused.

Kuni aastaste laste puhul on peamiseks nakatajaks RS-viirusnakkus ehk respirotaal-süntütiaalviirus. Alates 4. eluaastast on levinumad adenoviirus ja paragripp. Koolilastel esinevad respiratoorsed seganakkused ning täiskasvanutel A ja B gripp, adenoviirus ja paragripp. Viirused esinevad ka vastavalt hooajale – A gripp detsembrist veebruarini, B gripp märtsis, paragripp peamiselt oktoobris, RS-viirus detsembrist märtsini, rinoviirus ja adenoviirus on laialdaselt levinud igal aastaajal. Viirustesse nakatutakse üldiselt piisknakkuse teel ja kätlemisel haigega kui seejärel hõõrutakse kas nina või silmi. Ülemiste hingamisteede infektsioonide riskifaktoriteks on ka immuunpuudulikkus, kontakt lastega, reisimine, suitsetamine ja passiivne suitsetamine ning patogeenide kandlus.

Kõige levinum eelnevalt mainitutest, rinoviirus, tekitab põhiliselt kuiva köha, peavalu, liigesevalu jäsemetes ja seljas, nõrkust ja nohu. Rinoviiruseid on umbes sadakond ning see levib kontakt- või piisknakkusena, esineb kõigis vanuserühmades ja kahjustab limaskesta ripsepiteelrakke. Rinoviiruse inkubatsioon on 2 kuni 3 päeva ja viiruse levitamine algab enne sümptomite teket ning lõpeb nädala pärast. Ülemiste hingamisteede esmastest haigustest võivad tekkida ka sekundaardsed infektsioonid, milleks on riniit, farüngiit, sinusiit, larüngiit, epiglotiit ja trahheiit.

Haiguste ravi ja sümptomite leevendamine

Kurguvalu puhul on põhjused aga juba rohkem komplitseeritud, kurguvalu võib olla tingitud neelupõletikust, tonsilliidist, farüngiidist või hoopis kurgumandlitest. Köha peaks aga kindlasti ravima, sest kui kurk on kaetud sitke sekreedi ja rögaga, siis on tegu põletikulise protsessiga, kuhu tuleb appi minna ravimitega. Selleks sobivad hästi ambroksooli sisaldavad Flavamed 60 mg N10 kihisevad tabletid, mis vedeldavad röga ja aitavad röga bronhidest tuua ülemistesse hingamisteedesse, kust seda on kerge välja köhida. Flavamed 60 mg N10 (ambroksool) on ainukesed kihisevad ambroksooli tabletid Eestis, neid on mugav manustada ning ravitoime avaldub kiirelt. Flavamed 60 mg N10 (ambroksool) sobib hästi ka diabeetikutele, kuna see on suhkruvaba. Ravimi toime algab juba 30 minuti pärast ja kestab 6 kuni 12 tundi.

Foto: Flavamed

Flavamed 60 mg N10 (ambroksool) on käsimüügiravim. Näidustus: röga lahtistamine produktiivse köhaga kulgevate ägedate ja krooniliste bronhopulmonaalsete haiguste korral. Annustamine üle 12-aastastel noorukitel ja täiskasvanutel: pool kihisevat tabletti 3 korda päevas esimesel 2...3 päeval, seejärel pool kihisevat tabletti 2 korda päevas. Ilma arstiga konsulteerimata ei tohi kasutada kauem kui 4...5 päeva. Müügiloa hoidja: Berlin-Chemie AG (Menarini Group), Glienicker Weg 125, 12489 Berliin, Saksamaa. Täiendav teave: OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Paldiski mnt. 27/29, 10612 Tallinn, Eesti.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles