Laste insult jääb sageli märkamata

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Magav laps.

FOTO: Caro / Scanpix

Lapse insuldiohule tihti isegi ei mõelda, mistõttu kriitiline diagnoos hilineb, kirjutab Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloogia ja neurorehabilitatsiooni osakonna juhataja Anneli Kolk meditsiiniuudiste portaalis mu.ee.

Insuldi käsitlus ja ravi on viimaste aastatega oluliselt muutunud. Ajuinfarkt (isheemiline insult) on muutunud ravitavaks haiguseks ka lastel. Kuid siin on eriti kriitiline haiguse diagnoosimise kiirus, sest aega on vaid mõned tunnid ja enamasti ei osata insuldivõimalust lapsel kahtlustadagi.

Kui täiskasvanute insulti osatakse õigeaegselt diagnoosida ja edukas ravi on teaduspõhiselt kinnitatud, siis lapse insuldi võimalusele isegi ei mõelda ja diagnoos hilineb. Insuldiga laps suunatakse uuringutele kahtlusega entsefaliidile, meningiidile, ajutuumorile, ajutraumale või epileptlise hoo järgsele pareesile.

Püsib arvamus, et insult on vanemate inimeste haigus. Ehkki lapseeas esineb insulti ligi 100 korda harvemini kui täiskasvanutel, on see laste surma põhjuste hulgas esimese kümne seas.

Populaarne

Tagasi üles