Viiruste ennetamisel on tõhusad kirurgimaskid

Mask on tõhus.

FOTO: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

Kirurgiline või meditsiiniline mask, mis maksab umbes kümme senti, ei ole gripi või gripilaadsete haiguste leviku tõkestamisel halvem kui tavaline respiraator. Haiguspuhangute korral võib seega täitsa edukalt tavalist maski kasutada, vahendab Med24.

2009. aasta seagripi pandeemia ajal leiti ühes New Yorgi suures uuringus, et ligi kolmandik EMOde töötajatest nakatusid ise grippi. Pandeemia ajal soovitas USA nakkustõrjekeskus (CDC) kasutada tihedamalt näo ligi püsivat N95 respiraatorit, mis on ette nähtud vähemalt 95 protsendi lenduvate osakeste kinnipüüdmiseks. Osades asutustes tekkis aga probleeme N95 maskide piisava koguse varumisega, samal ajal kui tavalised kirurgilised maskid olid olemas igal pool. 

Nüüd korraldati seni suurim uuring seitsmes suures USA linnas 137 ambulatoorses meditsiiniasutuses. Töötajad jagati kandma kas N95 või tavalisi maske ja võrreldi osalenutel tekkinud grippi ja ägedaid respiratoorseid haigestumisi.

Uuringu lõpuks oli N95 maski kandnute hulgas 207 ja tavalise maski kandjate hulgas 193 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu. 

Kirurgilised maskid on seega tõhusad viirusepeletajad. 

Tagasi üles