N, 29.09.2022

Silmaarst selgitab, millal on vaja tegelikult päikeseprillid ette panna

PM Tervis
Silmaarst selgitab, millal on vaja tegelikult päikeseprillid ette panna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui alt ei peegelda valgus, näiteks veepinnal viibides, siis tegelikult lastele piisab laia äärega mütsist või nokkmütsist. Kui aga laps on valgustundlik, võib lisaks mütsile talle päikselisel rannapäeval ka päikseprillid ette panna.
Kui alt ei peegelda valgus, näiteks veepinnal viibides, siis tegelikult lastele piisab laia äärega mütsist või nokkmütsist. Kui aga laps on valgustundlik, võib lisaks mütsile talle päikselisel rannapäeval ka päikseprillid ette panna. Foto: Shutterstock

«Rusikareegel on see, et kui päiksevalgus tundub nii ere, et ajab kissitama, võiks ikkagi päikseprillid ette panna. Inimeste valgustundlikkus on erinev ja just igaühe enda enesetundest peakski lähtuma,» ütleb dr Stina Tuubel, Ida-Tallinna keskhaigla oftalmoloog.

Kuna elame parasvöötmelises kliimas, kus päikselisi päevi napib, siis ka päikseprillide kasutamise osas on nõuanded silmaarstide poolt individuaalsed, nendib Tuubel ajakirjas Tervise Meeter.

«Kui päikseprille kasutada, võiks jälgida, et nad oleks UV kiirguskaitsega,» rõhutab silmaarst.

«Lapsevanemad tihti küsivad, kas ka väiksele lapsele on vaja päikseprillid ette panna. Kui alt ei peegelda valgus (nagu näiteks lumel või veepinnal viibides), siis tegelikult lastele piisab laia äärega mütsist või nokkmütsist. Kui aga laps on valgustundlik, võib lisaks mütsile talle päikselisel rannapäeval ka päikseprillid ette panna. UV-kiirguse suhtes ettevaatlik peab olema merel või järvel-jõel viibides, samuti mägedes ja talvel päikselise ilmaga lumel liikudes,» selgitab dr Tuubel.

Päikeseprillide kandmine on oluline ka autot juhtides. «Inimeste valguse heleduse taluvus on erinev – mõnele juba pilves ilmaga tundub, et valgus on liiga ere ja peaks prillid ette panema. Teine inimene käib päiksevalgel ja ei tunne, et peaks prille kandma, kuni päike otse silma ei paista,» nendib arst.

«Kui me ei vaata otse päikesess või ei matka kõrgel lumistes mägedes, siis otsest kahjustust silmadele päikese poolt ei teki. Siiski võiksid mõelda korralike päikseprillide soetamise peale need, kui teevad veesporti või töötavad merel.»

Arst lisab, et eraldi teema on kaitseprillide kasutamine, sest nii kevadel kui suvel on väga palju silmavigastusi aias puude ja põõsaste okstega, samuti lendava liivaga või ratturitel metsas ringi sõites.

Märksõnad
Tagasi üles