T, 5.07.2022

NÄDALA KOKKUVÕTE ⟩ Kõige olulisemad terviseuudised

PM Tervis
Kõige olulisemad terviseuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Treening Löwenruh pargis.
Treening Löwenruh pargis. Foto: FC Flora

Need olid selle nädala kõige olulisemad terviseuudised. 

1. USA ajakirja andmeil on Putinil verevähk – mida haigus endast kujutab?

Taaskord spekuleeritakse Venemaa presidendi terviseseisundi kohta. USA ajakirja hangitud salvestisel arutleb anonüümne oligarh märtsi keskel Putini tervise üle Lääne riskikapitalistiga.

Venelane ütleb salvestisel, et Putinile tehti oktoobris, loetud kuud enne Ukrainasse sissetungi käsu andmist seljaoperatsioon, mis oli seotud tema verevähiga. Leukeemia näol on tegemist üsna raske haigusega, mille sümptomiteks on näiteks verevalumite teke, ebaselge kaalulangus, väsimus ja valulikud lümfisõlmed.

2. Kuidas annab märku jämesoolevähk?

Jämesoolevähk on nii Euroopas kui Eestis haigestumusnäitajatelt pahaloomuliste kasvajate hulgas meestel kolmandal kohal. Pärasoolevähi sagedasemateks sümptomiteks on valu pärasooles roojamisel või istumisel, pärasoole pidamatus, püsiv roojamistung, mis aga ei too kergendust, vere ja lima eritumine koos roojaga, kõhukinnisus või soolegaaside peetus ja kõhupuhitus, kõhukorinad, samuti vinav ja muutunud väljaheide.

3. Omikroni tõttu esmakordselt koroonat põdenutel on erinev risk pika Covidi tekkeks

Ühendkuningriigi riikliku statistikaameti uus analüüs näitas, et topeltvaktsineeritud isikud, kellel tekkis deltatüve tõttu esmane nakkus, teatasid poole sagedamini pika Covidi sümptomitest kui omikroni BA.1 alamvariandi tõttu haigestunud. Kolmekordselt vaktsineeritud isikutel oli BA.2 puhul pika Covidi sümptomite tekke tõenäosus 21,8 protseti suurem kui BA.1 alamvariandiga.

4. Haruldase ajukasvajaga poja ema: usk imedesse viib meid edasi

Veel möödunud suvel oli kaheksa-aastasel Trevon Joonatanil tervis korras. Esimene märk haigestumisest oli väsimus, mis takistas väikesel poisil õppimist ja liikumist. Siis teatas poiss, et ta ei näe tahvlile ning samuti ütles, et näeb ühe silmaga kahekordselt. Oktoobris tekkisid poisil tasakaaluhäired, mida panid tähele ka klassikaaslased ja õpetajad. Pärast mitut valediagnoosi jõudsid vanemad Tartu Ülikooli kliinikumi lastehaigla neuroloogiaosakonda, kus selgus, et Trevon Joonatanil on ajutüves 6 cm suurune kasvaja.

TASUB TEADA

Kristiine linnaosa Löwenruh pargis alustatakse taas tasuta välitreeningutega

Kristiine linnaosa valitsus alustab taas traditsiooniliste tasuta välitreeningute korraldamist. Treeningsari algab 18. mail ja kestab kuni 5. oktoobrini. Tasuta saab treenerite juhendamisel trenni teha igal kolmapäeval algusega kell 12:00. Kohtutakse pargi kuldse lõvi juures, kavas on sirutus- ja venitusharjutused ning kepikõnd, kord kuus toimuvad FC Flora juhendamisel ka palliga treeningud.

Hispaania valitsus lubab menstruatsioonivaludega naised haiguslehele

Hispaania valitsus kiitis teisipäeval heaks seaduseelnõu, mis annab tõsiste menstruatsioonivalude all kannatavatele naistele õiguse tasuliseks haiguspuhkuseks. Kui parlament eelnõu heaks kiitab, saab Hispaaniast esimene Euroopa riik, kus taoline seadus kehtib. Terves maailmas on vähe riike, kus naised «päevadega» haiguslehele võivad jääda. Näiteks lubab seadus seda Lõuna-Koreas ja Indoneesias.

Haigekassa: reisides tuleb kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart

Puhkusteperiood algab ning haigekassa tuletab meelde, et haigekassas kindlustatu saab vajaminevat arstiabi ka ajutiselt mõnes teises Euroopa liikmesriigis viibides. Selleks tuleks reisile minnes kaasa võtta isiklik Euroopa ravikindlustuskaart.

Sel nädalal suleti seitse Covid-19 testimispunkti

Seoses testimisvajaduse vähenemisega suleti sel nädalal seitse Covid-19 testimispunkti. Vastavalt Terviseameti tellimusele jäävad avatuks kaks Tallinna testimispunkti, Tartu, Pärnu, Viljandi, Narva, Kohtla-Järve ja Rakvere punktid. Maakonnakeskustes, kus testimispunkte ei ole, korraldatakse testimist mobiilsete brigaadide abil.

Märksõnad
Tagasi üles