R, 24.03.2023

NÄDALA KOKKUVÕTE ⟩ Vaata järele, millised olid selle nädala kõige loetumad terviseuudised

PM Tervis
Vaata järele, millised olid selle nädala kõige loetumad terviseuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Postimehe terviseportaal pani kokku viis sel nädalal kõige rohkem loetud terviseuudist. 

1. Kolesterooli kohta tehti suur avastus

Kanada teadlaste uus uuring näitas esimest korda, kuidas valk PCSK9 lagundab kolesterooli retseptoreid. Teadlased analüüsisid PCSK9 struktuuri, paljastades, kuidas see moodustab kompleksi koos kolme teise valguga: LDLR, tsüklaasiga seotud valk 1 (CAP1) ja inimese leukotsüütide antigeen C (HLA-C).

HLA-C leidub rakkude välisküljel ja see toimib osana immuunsüsteemist, aidates ära tunda, millised on keha enda rakud ja millised mitte, ja stimuleerides kasvajaga võitlevaid T-lümfotsüüte. Sellel on ka võtmeroll PCSK9 valgukompleksi suunamisel rakus asuvatesse lüsosoomidesse – seedeensüüme sisaldavatesse membraaniga seotud organellidesse – selle hävitamiseks. Samas ilmnes, et PCSK9 võib aidata kaasa HLA-C kasvajavastasele võitlusele, suurendades HLA-C molekulide arvu rakupinnal.

2. Sapipõievähist annab sageli märku üks iseloomulik sümptom

Sapipõie- ja sapiteedevähi varajases arengujärgus enamasti olulisi vaevusi ei ilmne või sarnanevad sümptomid teiste sapipõiehaiguste omadega. Mõnikord täheldatakse vaid ebamääraseid üldnähte – kaalulangus, isutus, iiveldus, väike palavik, ülakõhuvalud, veritsusest ja aneemiast tingitud naha kahvatus. Eriti tähelepanelik tasuks olla siis, kui esinevad sapiteede sulgusest tingitud naha ja silmade kollasus. 

3. Oluline teada: millised on süljenäärmevähi tunnused?

Süljenäärmevähk võib märku anda suhu, põsele, lõuale või kaelale tekkinud salapärase mügariku või paistetusega, teavitas Ameerika vähiinstituut. Kui suus, põses, lõuas või kõrvas esineb valu, mis ei lähe mööda tüki aja jooksul, võib see olla märk süljenäärmevähist. Samuti kui nägu on muutunud kohati tuimaks või täheldatav on erinevus vasaku ja parema näopoole suuruses või kujus.

4. Kolesterooli aitab alandada üllatav toiduaine

Sojaoa valk pärsib «halva kolesteroolina» tuntud LDL-kolesterooli tootmist, vähendades ainevahetushaiguste riski, ilmnes uues uuringus. Valku B-konglütsiniini sisaldava sojajahu tarbimine võib vähendada LDL-kolesterooli taset ja vähendada metaboolsete haiguste, nagu ateroskleroos ja rasvmaksahaigus, riski, ütles Elvira de Mejia, Illinoisi ülikooli toiduteaduse professor ja uuringu peamine autor.

5. Teadlane avaldab, mis aitab vabaneda keha laostavast põletikust

Eristatakse kaht peamist põletiku vormi – akuutset ja kroonilist. Akuutne põletik on lühiajaline ja küllalt selgete haigussümptomitega (valu, punetus, paistetus). Krooniline põletik on ohtlik ja väga keerukas protsess, mille haigussümptomid ei ole nii nähtavad ning väljenduvad energiapuuduses, peavalus, depressioonis, lihase- ja liigesevaludes, seedehäiretes, kirjutab teadlane Tiiu Liebert.

Põletikuga võitlemise kesksel kohal on toitumine. Väga oluline on aga ka piisav kehaline koormus, vähemalt seitse tundi und, mitte suitsetada ja liialdada alkoholiga, vältida stressi ja vajadusel normaliseerida kehakaal. On kaks keemiliste ühendite rühma – polüfenoolid ja oomega-3-rasvhapped, mille piisav tarbimine vähendab kroonilise põletiku riski.

OLULINE TEADA!

Kuidas valmistuda emakakaelavähi sõeluuringuks?

​Jaanuar on emakakaelavähi teadlikkuse kuu ning sel aastal kutsutakse sõeluuringule 70 000 naist.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta tagant. Tänavu on tasuta sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised, kes on sündinud aastatel 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988 ja 1993.

Sõeluuringuks aega valides tasub mõelda oma menstruaaltsükli peale. Proovi ei saa võtta menstruatsiooni ajal ning kõige sobivam aeg uuringu proovi andmiseks on tsükli 10.–20. päeval. Uuringule minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Kergemate tervisemuredega on nõu võimalik küsida ka perearsti nõuandetelefonilt

Kuna Eestis on hetkel viiruste periood ning nakkushaiguste levik on väga ulatuslik, tuletab Tervisekassa meelde, et kergemate tervisemurede korral saab lisaks perearstidele ja -õdedele abi küsida ka üleriigiliselt perearsti nõuandetelefonilt 1220.

Kergemate tervisemurede korral on võimalik abi küsida ka apteekidest – seal töötavad apteekrid ning proviisorid on igati kompetentsed andma inimestele nõuandeid näiteks kergemate külmetus- või viirushaiguste osas.

Terviseamet: emakakaelavähki on võimalik vaktsiiniga ennetada

Terviseamet tuletab meelde, et tütarlastel on võimalik end vaktsineerida inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu, mis põhjustab peaaegu kõik emakakaelavähi juhud. Vaktsineerimine toimub koolis lapsevanema nõusolekul ning seda tehakse aastaringselt.

HPV on äärmiselt levinud nakkushaigus, millega puutub elu jooksul kokku ligi 80 protsenti täisealisest elanikkonnast. Nakkus levib naha või limaskestade kokkupuutel ning sellel puuduvad sümptomid ehk nakatunud inimene võib viirust endale teadmata edasi kanda.

Märksõnad
Tagasi üles