N, 23.03.2023

Selgus, kellel on poole suurem dementsuse tekke risk

PM Tervis
Selgus, kellel on poole suurem dementsuse tekke risk
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alzheimeri tõbi on kõige tavalisem dementsuse vorm, ülemaailmselt on Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel dementsus 50 miljonil inimesel.
Alzheimeri tõbi on kõige tavalisem dementsuse vorm, ülemaailmselt on Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel dementsus 50 miljonil inimesel. Foto: Shutterstock

USAs korraldatud ateroskleroosi riski uuringu (ARIC) raames selgitati raskekujulise infektsiooni põdemise ja hilisemas elueas dementsuse kujunemise seoseid.

Selgus, et erineva raskekujulise, haiglaravi vajava infektsiooni põdemine suurendab dementsuse kujunemist 65 protsendi võrra.

Analüüsiti 15 688 isiku andmeid, keda oli jälgitud kuni 32 aastat, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri Eesti Arst.

Andmed infektsiooni tõttu hospitaliseerimise kohta saadi meditsiinilisest dokumentatsioonist ja andmed vaatlusaluste vaimse tervise kohta koguti telefoniintervjuude, kahel korral tehtud neuropsühhiaatrilise testimise ning haiguslugude abil. Analüüsist jäeti välja isikud, kel dementsus diagnoositi vähem kui kolme aasta möödudes ning enam kui 20 aasta möödudes uuringusse arvamisest.

Kokku hospitaliseeriti infektsiooni raviks 38,2 protsenti vaatlusalustest, dementsus diagnoositi 19 protsendil uuritutest.

Infektsiooni tõttu hospitaliseeriti sagedamini vanemaid inimesi ja suitsetajad. Sagedamad põhjused hospitaliseerimiseks olid hingamisteede ja kuseteede infektsioonid, mis moodustasid vastavalt 19 protsenti ja 12 protsenti kõigist haiglaravi juhtudest.

Infektsiooni tõttu hospitaliseeritute hulgas oli dementsuse esinemissagedus kõiki infektsiooni paikmeid arvestades 23,6 juhtu 1000 isik-aasta kohta, infektsiooni mittepõdenute hulgas 5,7 juhtu 1000 isik-aasta kohta.

Kõige sagedamini registreeriti dementsuse juhtumeid vere ja vereringesüsteemi ning kuseteede infektsioone põdenuil – üle 35 juhu 1000 isik-aasta kohta – ning sagedasti ka hingamisteede ja hospitaalinfektsioonide tõttu haiglaravil viibinutel.

Uuringust ilmneb, et erineva lokalisatsiooniga raskekujulise, haiglaravi vajava infektsiooni põdemine suurendab hilisemas elueas dementsuse kujunemise riski 65 protsendi võrra. Seos ei ole täpselt selge, aga teadlaste sõnul on ilmselt igasuguse raskelt kulgeva infektsiooni korral tegu ka närvisüsteemi haaratusega põletikulisest protsessist.

Märksõnad
Tagasi üles