
Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes?
Rögalahtisti ja köhapärssija
Neid koos võttes röga veeldub, ent kui köhakeskus on pärsitud, siis köharefleksi ei teki ja röga jääb kopsutorusse. Pikaajaliselt neid ravimeid koos võttes võib röga organismis põletikku tekitada. Käsimüügis olevad nn gripiteed TheraFlu NT ja ND sisaldavad köhapärssijat dekstrometorfaani. Nendega koos ei sobi kasutada röga veeldava toimega ravimeid (ACC, Flavamed, Ambroxol, Brontex jt).
Söetabletid ja ravimid
Neid korraga ei võeta, sest süsi seob ravimi oma pinnale ja siis ei saa ravim imenduda.
Rauapreparaate
Rauapreparaate ei võeta koos maohappe neutraliseerijatega ehk antatsiididega. Need sisaldavad magneesiumi, alumiiniumi ja kaltsiumisoolasid ja pidurdavad raua imendumist. Raud ise pidurdab aga näiteks sellise antibiootikumi nagu tetratsükliini imendumist. Nende ravimite võtmisel peab hoidma vähemalt kaks tundi vahet.
Mõned retseptiravimid
Ravimite väljakirjutamisel peab arst arvestama koostoimetega ja õige ravimivalikuga saab ära hoida ravimite vahelisi toimeid. Koos ei tohi võtta näiteks järgmisi ravimeid:
Tänapäeval laialt levinud haavasalv, mis sisaldab polüvidoonjodiidi (Braunovidon), ei sobi kokku ikka veel kasutuses oleva haavapuhastusvahendi vesinikülihapendiga. Nende ainete vahelise reaktsiooni tulemusel pole neil soovitud toimet.
Kroonilisi haigusi põdevate ja eakate patsientide puhul peab ravimikasutamine olema läbi mõeldud. Eakad inimesed, kes põevad mitmeid haigusi, on kõrval- ja koostoimete suhtes eriti tundlikud. Kõrval- ja koostoimete ohtu saab vähendada, kui kasutada väikseimat toimivat annust võimalikult lühikese aja jooksul.
Enne ravimi tarvitamist tuleb alati tutvuda ravimi infolehega või küsida nõu arstilt või apteekrilt.