Saabumas on kauaoodatud jaanipühad. Selleks, et kõik mööduks plaanipäraselt ja hästi on tarvis meeles pidada mõningaid ohutusreegleid. Postimehe terviseportaal pani kokku soovitused, mis võivad pühade ajal tekkivaid õnnetusi ära hoida või aidata neid kiiremini lahendada.
Mis peaks olema koduses esmaabikarbis?
Peamistest käsimüügiravimitest võiks kodus olemas olla kindlasti valuvaigistid ning palavikualandajad igale pereliikmele ehk vastavalt vanusegrupile. «Näiteks võiks selleks olla paratsetamool, mis sobiks erinevas kaalus lastele ning täiskasvanutele,» sõnas Hirvlaan. Samuti tuleks esmaabikarbis hoida ibuprofeeni või mõnda teist mittesteroidset põletikuvastast valuvaigistit (MSPVA). «Ka selle valimisel tuleks lähtuda sellest, mis vormis ja annuses see on ning kellel seda kasutada sobib.»
Veebiapteekri sõnul peaks kodus leiduma ka preparaate, mis aitavad organismi kõhuhädade suure vedelikukao puhul – näiteks sobivad selleks aktiivsöetabletid ja elektrolüütide lahuse pulbrid. «Silmade loputamiseks võiks kodus olla olemas silmatilgad või spetsiaalne lahus,» märkis ta. Vajalikke retseptiravimeid aga võiks kodus leiduda vähemalt kahe kuu varu jagu.
Lisaks käsimüügiravimitele on olulisel kohal ka haavade ja põletuste raviks mõeldud vahendid. «Nende puhul on kõige esimeseks etapiks haava puhastus – selleks võiks kodus olla spetsiaalselt haava desinfitseerimiseks mõeldud vahendid, mida leidub apteegis nii pihusti, loputuslahuse kui ka puhastava ainega niisutatud tampoonide kujul, mis on mugavalt ühekaupa pakitud,» selgitas ta. Haava katmiseks ja sidumiseks võiks kodus olla nii plaastreid kui ka sidemeid. «Plaastreid võiks olla koduses esmaabikarbis selliseid, mida saab ise lõigata, kui ka selliseid, mis on juba mõõdus,» kirjeldas Hirvlaan.