Tuhandeid töötajaid ohustavad nakkused, allergia ja mürgistus

Siiri Erala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jäätmekäitlusjaam.
Jäätmekäitlusjaam. Foto: Andres Teiss
Tööinspektsiooni andmetel ohustavad tuhandeid jäätmekäitlus- ja põllumajandussektoris ning tervishoiuasutustes töötavaid inimesi bioloogilised ohutegurid.

Bioloogilised ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust. Eestis puutub selliste ohuteguritega tööl kokku üle 6500 inimese, selgus tööinspektsiooni eelmise aasta lõpus tehtud kontrollist.

Oktoobrist detsembrini külastasid inspektorid 134 ettevõtet - 44 jäätmekäitlus- ja 33 põllumajandusettevõtet, 36 tervishoiuasutust, 13 veterinaar- ja diagnostikalaborit ning seitse tapamaja. Kontrolliti bioloogilise ohuteguri  kajastamist riskianalüüsis, selle vastavust tegelikkusele ning terviseriskide vähendamiseks ette võetud tegevusi. Samuti hinnati töötajate juhendamist ja väljaõpet õnnetusohu korral käitumiseks, vaktsineerimise tagamist, tööhügieeni ning isikukaitsevahendite olemasolu ja kasutamist.

Kõik töötervishoiu ja –ohutuse nõuded olid täidetud vaid seitsmes ettevõttes, teistes tuvastati 377 rikkumist ja koostati 121 ettekirjutust. Rikkumised tulenesid pahatihti tööandjate ja töötajate teadmatusest.

«Suur hulk bioloogilise ohuteguriga kokkupuutuvatest töötajatest ei tea siiani, mis ohud neid igapäevast tööd tehes varitsevad, seetõttu ei tee nad midagi ka ohu vältimiseks, mis on ääretult kahetsusväärne - võimalik nakkusjuhtum või muu tervisekahjustus jääb sellisel juhul tööandja südamele, kes vastutab töötajate juhendamise ja kaitsemeetmete rakendamise eest,» kommenteeris olukorda tööinspektsiooni töötervishoiu peaspetsialist Rauno Piirsalu.

Küllaltki heaks hindasid tööinspektorid olukorra veterinaar- ja diagnostikalaborites, kus bioloogilise ohuteguri teadvustamisega on probleeme vähem kui muudes valdkondades. Halvemad lood on jäätmekäitlus-, põllumajandus- ja tervishoiusektoris, kus ligi kolmandikus kontrollitud ettevõtetest ei vastanud riskianalüüs nõuetele.

«Võib julgelt öelda, et tänasel päeval riskeerib märkimisväärne osa bioloogilisest ohust mõjutatud ettevõtetest julmalt oma töötajate tervisega», nentis Piirsalu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles