«Ära jää hiljaks » kutsub naisi osalema rinnavähi sõeluuringus

Sirje Niitra
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mammograaf.
Mammograaf. Foto: Henn Soodla / Pärnu Postimees

Maikuus rinnavähi varajase avastamise kuu raames toimuv rinnavähikampaania «Ära jää hiljaks» teadvustab naistele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav ja kutsub neid osalema sõeluuringus.


Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Igal aastal diagnoositakse vähiregistri andmetel Eestis ligi 600 uut rinnavähijuhtu ja viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes kümendiku.

Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust.

2009. a lõpus avaldatud rahvusvaheline rinnavähi raport, mis hõlmas 18 riigi andmeid, tõi välja, et tänu vähi varajasele avastamisele ja edusammudele ravis on parimate tulemustega riikides 10 aasta elulemus praegu 80 protsenti. 50 aastat tagasi oli see napilt üle poole.

Möödunud aastal said kutse sõeluuringule 62 923 naist, neist osales skriiningul 33 419. Rinnauuringutega hõlmatus Eestis, mida mõõdetakse kutsutud naiste osakaaluga, kellele on viimase kolme aasta jooksul tehtud mammograafiline uuring, oli 66 protsenti. Avastati 142 vähijuhtu, mille hulgas oli varajases staadiumis avastatud vähkide osakaal 72 protsenti.

Tervise arengu instituudi, haigekassa ja vähi sõeluuringute koostööna kutsutakse 2011 aastal rinnavähi uuringutele 52 000 Eestimaa naist vanuses 50-62 eluaastat. Nimelise kutse saavad uuringutele aastatel 1950, 1953, 1954, 1955, 1957, 1959, 1961 sündinud ravikindlustust omavad naised.

Selle aasta rinnavähi sõeluuringute eesmärgiks on tõsta hõlmatuse taset 70 protsendini. Teiste riikide kogemused on näidanud, et see on pikaajaline ja raske ülesanne. Maailmas on tõestatud, et hästi organiseeritud sõeluuringutega on võimalik suremust rinnavähki vähendada kuni 30 protsenti. Samuti on tänapäeval märkimisväärselt paranenud ravivõimalused.

Rinnavähi- ja emakakaelavähi sõeluuringud on osa Eesti riiklikust vähistrateegiast, mida rahastatakse nii riigi kui ka ravikindlustuse eelarvest.

Eesti vähiliit jätkab rinnavähi varajase avastamise projekti raames avalikkusele rinnavähi ülemaailmse sümboli, milles on roosa lint, tutvustamist. Roosa lint kui lootuse sümbol võeti maailmas laialdaselt kasutusele, et juhtida tähelepanu rinnavähi varajase avastamise vajalikkusele. Kandes rinnas roosat linti, näitame, et hoolime endast, lähedastest ja nendest, kes rinnavähki põevad.

Lisainfot rinna-sõeluuringust ja maakondades käivate mammograafiabusside ajakava leiate: www.cancer.ee ja www.haigekassa.ee/ennetus
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles