Kodulehel väidetakse, et vaktsiinid sisaldavad alumiiniumi ühendeid, antibiootikume, elavhõbedat, võõrvalke ja palju muud. Selle väitega luuakse kujutelm, et vaktsiinidega süstitakse inimeste kehasse rohkelt ühendeid, mis võivad tervist kahjustada. Tegelikult on tegemist abiainetega, mille kogused on imeväikesed ja ohutud.
Vaktsiinides kasutatakse erinevaid abiaineid, et just konkreetne vaktsiin oleks võimalikult ohutu ja tõhus.
Adjuvante kasutatakse antikehade moodustumise stimuleerimiseks ja kiirema ning pikema immuunvastuse kujundamiseks. Adjuvante ei kasutata nõrgestatud elusvaktsiinides. Juba 20. sajandi esimesest poolest on adjuvandina kasutusel alumiiniumisoolad. Vaktsiinides sisalduvate alumiiniumiühendite kogused on väikesed, need imenduvad süstekohast aeglaselt ning imendumise järgselt väljutatakse kiiresti uriiniga. Alumiinium ei ole raskmetall ning vaktsiinis sisalduvatel alumiiniumiühenditel puudub seos närvitoksilisusega. Ainus vaktsiinides sisalduvate alumiiniumiühendite teadaolev kõrvaltoime on süstekoha granuloomi (sügeleva sõlmekese) teke.
Stabilisaatoreid (näiteks mannitool, laktoos, sorbitool, želatiin) kasutatakse vaktsiini stabiilsuse ja säilimise tagamiseks; need aitavad tagada, et vaktsiini koostisained ei laguneks temperatuuri või pH muutuste või valguse toimel, samuti aitavad ära hoida vaktsiini koostisainete kleepumist viaali seintele.
Säilitusaineid (fenoksüetanool, tiomersaal) kasutatakse mitmedoosilistes inaktiveeritud vaktsiinide viaalides bakteriaalse ja seensaastumise vältimiseks. Säilitusained on lõpptootes lubatud minimaalses väga väikses ja organismile ohutus koguses. Immuniseerimiskava vaktsiinides tiomersaali ehk etüülelavhõbedaühendit ei kasutata.
Lisaks võib vaktsiinides olla väga väikeses koguses aineid, mida kasutatakse vaktsiinide tootmisprotsessis. Lõpptootest – vaktsiinist – on need ained võimalikult eemaldatud.
Formaldehüüdi kasutatakse mõnede inaktiveerimiseks ja bakteritoksiinide kahjutustamiseks. Vaktsiini lõpptootes on formaldehüüdi väga väikeses koguses. Võrdluseks võib tuua formaldehüüdi koguse inimorganismis. Nimelt tekib formaldehüüdi ainevahetuse käigus. Igal ajahetkel on inimese organismis teatud kogus formaldehüüdi. Nii on formaldehüüdi hulk 2 kuu vanuse imiku veres 1,1 mg ehk üle kümne korra suurem kui vaktsiinis. Formaldehüüdi molekuli vastu võitlemiseks on inimorganism välja töötanud detoksikatsioonisüsteemi, mis muudab formaldehüüdi formaadiks, vähem reaktiivseks molekuliks. Formaldehüüdi on võrreldes vaktsiinidega üsna palju puuviljades ja mahlas, näiteks üks keskmine pirn sisaldab 50 korda rohkem formaldehüüdi kui vaktsiin.