Valga haigla patsiendi A-hepatiidi kahtlus ei leidnud kinnitust

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vereproovid.
Vereproovid. Foto: Reuters / Scanpix

Tervisekaitseinspektsiooni teatel ei leidnud eile meediasse jõudnud väide Valga haigla patsiendil tuvastatud ägeda A-viirushepatiidi kohta laboratoorset kinnitust.


Laboratoorse uuringu tulemused viitasid üksnes minevikus läbipõetud võimalikule hepatiidile, teatas inspektsioon.

Tervisekaitseinspektsiooni andmeil on tänavu Eestis registreeritud kümme A-viirushepatiidi juhtu. Neist üheksal juhul toimusid nakatumised väljaspool Eestit - kuuel korral Egiptuses ja kolmel juhul Indias. Ühel juhul oli tegu kohaliku nakatumisega, kuid mitte Valgas.

Möödunud aastal registreeriti meil 13 A-viirushepatiidi juhtu, neist 11 juhul toimus nakatumine väljaspool Eestit - kuuel juhul Lätis, kolmel Egiptuses, lisaks Marokos ja Lõuna-Aafrikas.

Tervisekaitseinspektsioon tuletab kõigile A-viirushepatiidi riskiriikidesse reisijatele meelde, et kindlaim viis nakkusest hoidumiseks on vaktsineerimine. A-hepatiidi vastu tuleks end registreerida vähemalt kaks nädalat enne planeeritavat reisi. Eestile lähimaks nn riskiriigiks on hetkel Läti.

Mis on A-viirushepatiit?

A-viirushepatiit on maksapõletik, mida põhjustab A-hepatiidi viirus (HAV). Haigust esineb kogu maailmas, kõige enam arengumaades, kus hügieen on puudulik. Veega levivat nakkust põhjustab eelkõige puudulik kanalisatsioon ja veevarustus.

Nakkusallikaks on haige inimene. Nakatumine toimub otsesel või kaudsel kokkupuutel haigega, tema väljaheidetega, saastunud esemetega, saastunud vee ja toiduainetega. Eelnevatel aastatel on mitmetes riikides sagenenud haigestumine A-viirushepatiiti narkomaanide seas (näiteks Tšehhis, Slovakkias, Lätis).

Inkubatsiooniperiood kestab 15 - 50, keskmiselt 30 päeva. Haiguse kliinilised nähud on: väsimus, palavik, oksendamine, nahk võib muutuda kollakaks ja sügelevaks, uriin tumedaks ja väljaheide heledaks.

Nakkusohtlikkuse perioodi kestus on 1-2 nädalat enne haigusnähtude esinemist kuni kollasuse tekkimiseni. Viiruse eritumine väljaheitega väliskeskkonda lakkab üks nädal pärast kollasuse teket. Haiguse kulg võib olla ka asümptomaatiline. A-viirushepatiit on vaktsiin-välditav nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerimise teel.

Tervisekaitseinspektsioon soovitab täita järgmisi ettevaatusabinõusid nakatumise vältimiseks:

* A-viirushepatiidi riskipiirkondadesse sõitjatel vaktsineerida ennast
vähemalt 2 nädalat enne reisi,
* juua ainult ohutut vett,
* mitte süüa pesemata juur- ja puuvilju,
* ettevaatlikult tarbida termiliselt töötlemata toitu, sh meresaadusi,

* hoiduda jääkuubikutest,
* pidada kinni hügieeninõuetest, sh pesta alati käsi seebiga pärast
tualetis käimist ja enne toidu valmistamist ja söömist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles