Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Uudised

:

Depressioon muudab maailma halliks

Saksamaal läbi viidud katse kohaselt paistab depressiooni käes vaevlejale maailm sõna otseses mõttes oluliselt tuhmimana, kuna masendus kahjustab inimese võimet tajuda kontraste.

Meeleoluhäirete ja nägemise seoste uurimiseks korraldas Freiburgi ülikoolis töötav Emanuel Bubl katse, kus osales 40 depressioonipatsienti ja 40 inimest, kes depressiooni ei põe. Katsealuste silmi uuriti elektroretinogrammi abil, mis mõõdab fotoretseptoreid optilise närviga ühendavate närvide aktiivsust, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal Novaator New Scientisti.

Katse toimus hämaralt valgustatud ruumis, kus osalejad pandi vaatama musta-valgeruudulist ekraani, milles mustad ruudud muutusid järk-järgult hallimaks. Iga samm hallima värvi poole kestis kümme sekundit ning tunni aja pärast katset korrati.

Selgus, et depressiooni põdevatel inimestel olid optilisse närvi suunduvad signaalid nõrgemad. Tervetel katsealustel oli musti ja valgeid ruute vaadates närvisignaalide aktiivsus kolm korda kõrgem kui depressiooni all kannatavatel, mis viitab sellele, et depressioon vähendab võimet tajuda kontraste. Mida tugevam depressioon, seda väiksem oli võime näha kontraste.

Lääne-Austraalia Perthi ülikooli teadlase Mathew Martin-Iversoni sõnul võib põhjus peituda selles, et nägemises närviaktiivsust reguleerivad neurotransmitterid osalevad ühtlasi ka emotsioonide regulatsioonis.

Emanuel Bubl usub, et värske avastus annab võimaluse töötada tulevikus välja meetodi, mis aitab kliinilist depressiooni paremini diagnoosida.

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnad:depressioon
Samal teemal
apteeker ANNAB NÕU
Sponsoreeritud artiklid
ALKOHOL EESTIS
ELUEA PIKENDAJAD
Igapäevane energiatoit
MÕISTUS VAJAB KA TRENNI
   ALKOHOL
   Viimased uudised
   KASULIK TEAVE
   Laste hammaste tervisAlkohol ja tervisUimastid ja nende mõjuNoorte vaimne tervisHIV
   Nõuanded Kõik
   Liikumine Kõik
   HaigusedKõik
   48h populaarsemad teemad
   POSTIMEES.eeKõik
   Tarbija24Kõik
   NaineKõik
   Top lood
   Top kommentaarid