Miks on vaja pidevalt nutitelefoni näppida?

Piret Lakson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Osadel inimestel on raske nutitelefoni käest panna.
Osadel inimestel on raske nutitelefoni käest panna. Foto: Mati Hiis/Õhtuleht

Psühholoogid tähistavad sotsiaalvõrgustiku põlvkonna moodsat häiret ingliskeelse lühendiga FoMo (fear of missing out) ehk hirm millestki ilma jääda, selle all kannatavad inimesed on kindlad, et sõprade elu on põnevam kui neil ja soovivad pidevalt teiste tegemistega kursis olla.

Tunne, et teiste elu on elamisväärsem, pole uus, kuid nutitelefonid soodustavad selle levikut, kirjutab Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.

Osa inimeste jaoks muutub tuttavate elu jälgimine nii oluliseks, et nad hakkavad ignoreerima kõike seda, mis neile endale meeldib.

Inglise Essexi ülikooli psühholoog Andy Przybylski uuris ilmajäämishirmu kogevate inimeste sotsiaalmeedia kasutust ning selgus, et häire mõjutab inimeste igapäevaelu ning Facebooki ja Twitterisse sukelduvad eelkõige need, kelle lähedus- ja heakskiiduvajadus pole rahuldatud.

Need, kes kõige rohkem kardavad millestki ilma jääda, kipuvad SMSe saatma ja end Facebooki logima nii autot juhtides kui ka loenguid kuulates.

Loe lähemalt siit.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles