Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Teadustöö: kange kanep viib vaimuhaiguste tekkeni

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Suitsetaja naabritele põhjustab kõrvalkorteri elaniku eluviis meelehärmi. | FOTO: Toomas Huik / Postimees

Teadusajakirjas Lancet Psychiatry avaldatud uuring seob kõrge kangusastmega marihuaana vaimsete häirete tekkimisega.

Psühholoogia ja neuroloogia õpingutele suunatud Londoni Kings College’i psühhiaatria instituudi autorid analüüsisid ligi 800 inimest vanusevahemikus 18-65.

Uuringu alguses 410 neist väitsid, et sattusid psühhoosi ning 370 tervet patsienti kasutati kontrollrühmana. Pärast marihuaana kasutajate ja mittesuitsetajate võrdlemist leidsid teadlased, et mida kangemat marihuaanat suitsetada, seda suurem on tõenäosus psühhoosi tekkeks. Neil, kes igapäevaselt kanget kanepit tarvitasid, oli kuni viis korda suurem risk psühhoosi tekkeks.

«Skeptikud ikka väidavad, et see ei ole oluline komponent skisofreenialaadse psühhoosi tekkel. Meie teadustöö siiski kinnitab seda, et kuni neljandikku psühhoosijuhtudest saaksime ennetada, kui ei oleks kange kanepi suitsetajaid,» märkis vanemteadur Sir Robin Murray.

Kangeks kanepiks pidasid teadurid marihuaanat, mille sisaldusest moodustas rohkem kui 15 protsenti THC (tetrahydrocannabinol – toim).

Tagasi üles