Kui palju elab Eestis HIV-positiivseid lapsi?

Triin Ärm
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
HIV-positiivsete laste elu võib olla keerulisem kui teistel.
HIV-positiivsete laste elu võib olla keerulisem kui teistel. Foto: Panthermedia/Scanpix/Andriy Popov

Eestis on sündinud 55 HIV-positiivset last, kes on saanud viirusnakkuse emalt sünnituse või imetamise ajal, teatas fond.  Kõige enam HIV-positiivseid lapsi on sündinud aastatel 2000-2005.

«Korralikult ravi võtval HIV-positiivsel emal võib sündida täiesti terve laps,» ütles Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskliiniku sotsiaaltöötaja Ellen Simmul, SA Eesti Lastefondi teates. Ta lisas, et tänu järjepidevale teavitustegevusele ei ole õnneks viimasel kahel aastal HIV-positiivseid lapsi Eestis juurde sündinud.

Sotsiaaltöötaja loodab väga, et nii see ka jääb. «Siiski ei tohi me ära unustada neid lapsi, kes HI-viirust kannavad. Nende nii rahaline, kuid eriti moraalne tugi ühiskonna poolt on väga vajalik, et tagada neile õnnelik lapsepõlv ning toetav pinnas tubliks täiskasvanuks sirgumiseks,» ütles Simmul.

Lisaks igapäevasele ravimite võtmisele on paljudel HIV-positiivsetel lastel veel teisigi muresid, SA Eesti Lastefondi juhataja Sirje Grossmann-Loot. «Kuna kodus napib raha riietele ja söögile, siis jalgpallitrenn, robootikaring ning tantsutrenn jäävad tihti nendele lastele kaugeks unistuseks, mistõttu on oluline pakkuda neile tuge ja abi,» tõdes Grossmann-Loot.

SA Eesti Lastefond asutas HIV-positiivsete laste ja nende perede abistamiseks alafondi HIV+ Lapsed, mis on esimene HIV-positiivsetele lastele annetuste kogumiseks loodud fond Eestis ning mis lisaks materiaalsele toele soovib tõsta HIV-alast teadlikkust ühiskonnas ja parandada suhtumist HIV-positiivsetesse inimestesse.

Tagasi üles