Mida teeb kõrge veresuhkur südamele?

Kõrge veresuhkur kahjustab veresooni, mille tagajärjel võivad tekkida organite kahjustused.

FOTO: Jiri Hera/PantherMedia / Jiri Hera

Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest – miks peaks veresuhkru tõttu oma südame tervisele mõtlema ning kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. II tüübi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase.

2015. aastal oli II tüübi diabeediga inimesi maailmas 415 miljonit, see tähendab, et diabeet oli ühel täiskasvanul üheteistkümnest. Arvatakse, et 2040. aastaks tõuseb nende hulk 642 miljoni inimeseni.

II tüübi diabeet tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt palju insuliini või kui organid muutuvad insuliini suhtes tundetuks.

Kõrged veresuhkurväärtused kahjustavad nii suuri kui ka väikesi veresooni. Väikeste veresoonte kahjustusest tingituna võivad tekkida näiteks silmade, närvide või neerude kahjustused. Neerukahjustus tekib kuni 55 protsendil II tüübi diabeediga patsientidel.

Suurte veresoonte kahjustustega seoses võivad tekkida ajuinsult ja südamelihase infarkt. Diabeet tõstab nende haiguste tekkeriski 2–4 korda.

Diabeediravi eesmärk on eelmainitud tüsistuste vältimine, samuti pikendada patsiendi elupikkust ja parandada elu kvaliteeti. Vaatamata sellele on palju suhkruhaigeid, kes ei saavuta seatud veresuhkruväärtusi.

Miks peab veresuhkru kontrolli all hoidma?

Südame-veresoonkonna haigused on peamine surmapõhjus suhkruhaigete seas.

Kõrgel veresuhkrul on otseselt veresooni kahjustav toime. Nimelt kahjustab kõrge veresuhkur veresoonte sisekesta. See viib olukorrani, kus häirub veresoonte laienemise võime, mis on oluline veresoonkonna normaalseks toimimiseks. Samasugune toime on kõrgel veresuhkrul ka südamelihasele, häirides südame normaalset lõõgastumisvõimet. See viib südame pumbafunktsiooni häirumiseni ja soodustab südamepuudulikkuse kujunemist.

Soovitused II tüübi diabeetikule

Inimene saab enda heaks palju ära teha hoidmaks veresuhkru, kolesterooli ja vererõhu väärtused kontrolli all.

Tähtsad on tervislikud eluviisid, igapäevane tervislik toitumine ning mõõdukas kehaline koormus.

Oluline on regulaarne veresuhkruväärtuste kontrollimine ning pidev veresuhkrutaset langetavate ravimite ja teiste määratud ravimite tarvitamine, et tagada võimalikult efektiivne südame-veresoonkonnahaiguste ennetus.

Populaarne

Tagasi üles