E, 30.01.2023

Kas saunas või külma duši all käimine aitab kiiremini kaineks saada?

PM Tervis
Kas saunas või külma duši all käimine aitab kiiremini kaineks saada?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kiiresti kaineks saamise eesmärgil on välja mõeldud mitmeid soovitusi. Alkoinfo.ee teeb selgeks, millised on müüdid ja tegelikkus. 

Kuidas mõjub kainenemisele saunas käimine?

Kuna alla viie protsendi alkoholist kaob organismist higistamise ning uriini kaudu, siis ei kiirenda alkoholi põletamise protsessi ei saunas käimine ega kuumal suvepäeval higistamine.

Alkoholi toimel kiireneb südame löögisagedus ja kasvab südame hapnikutarbimine. Südametegevuse kiirenemise üks põhjus on ka veresoonte laienemine. Vere hulk nahas tõuseb ja vererõhk langeb, mistõttu hakkab süda teiste organite verega varustatuse tagamiseks kiiremini lööma. Seega saunas viibimine võib ka tervel inimesel põhjustada ohtlikke muutusi vereringes. Joobeseisundis inimene ei taju piisavalt hästi sauna kuumust ega tekkinud vedelikukaotust.

Millist mõju avaldab kainenemisele kohv, energiajook või külma duši all käimine?

Kohvis sisalduval kofeiinil on ergutav toime, kuid reaalsuses tekitab see inimeses lihtsalt erksama enesetunde, mitte väiksema alkoholijoobe. Samaselt kohvile mõjub ka külma duši all käimine – alkoholi põletamise protsess toimub ennekõike maksas ning selle kiirust ei ole võimalik muuta. Alkoholi ja energiajoogi koos tarvitamine suurendab alkoholimürgituse tõenäosust. Samuti võib see põhjustada dehüdratsiooni, mis toob kaasa kõhulahtisuse, iivelduse või oksendamise, lihaskrambid, väsimuse ja peavalu.

Kas sportides on võimalik kiiremini kaineks saada?

Siiski mitte. Füüsilise koormuse tulemusel koguneb lihastesse piimhape ning lihased väsivad. Maks ei suuda alkoholi ning piimhapet korraga kõrvaldada. Seega on lihaste tööjõudlus nõrk ning piimhappe kontsentratsioon normaalsest kõrgem. Alkohol tühjendab maksa glükogeenivarud, mis on inimese energiaallikaks just füüsilise töö tegemise ajal.

Alkohol põhjustab vedelikupuudust, alandab energiataset, tühjendab organismi vitamiinidest ja mineraalidest ning alandab testosteroonitaset. Suur füüsiline koormus joobeseisundis on tervisele pigem ohtlik.

Kas keefirist ning kommidest on võimalik saada alkoholijoovet?

Keefiris ning osades kommides on tõepoolest minimaalselt alkoholi (kogukaalust 1-2%), kuid nii väike kogus ei tekita alkoholijoovet.

95 protsenti alkoholist väljub organismist tänu maksa tööle. Väga väike kogus eraldub hingeõhu, naha ning uriini kaudu. Nii, et ainus moodus kainenemiseks on aeg.

Kas teadsid?

Alkohol mõjub ka naistele ja meestele erinevalt. Kuna naisel on tavaliselt vee osakaal organismis väiksem, siis tõuseb tema vere alkoholisisaldus sama koguse puhul kõrgemale, isegi kui naine ja mees on sama kaaluga.

Märksõnad
Tagasi üles