Viirushaigused ja selle ravi. Kuidas ennetada ja ravida?

Apotheka
Copy
Foto: Apotheka

Talvisel ajal kimbutavad inimesi sageli ülemiste hingamisteede viirushaigused. Kuidas nendega toime tulla?

Laura-Kristiina Valdson, Apotheka apteeker

Üks haigestumise põhjus on talvine külm ja kuiv õhk, mis muudab organismi viirusnakkustele vastuvõtlikumaks. Ka toas valitsev liiga kuiv õhk nõrgestab nina limaskesta vastupanuvõimet viirustele. Teiseks koguneb jahedal ajal rohkem inimesi siseruumidesse, mis omakorda soodustab viiruste levikut.

Kõige tavalisemaid sümptomeid (nohu, köha, kurguvalu, palavik) põhjustavad gripi-, rino- ja koroonaviirused. Sümptomite iseloom ja ajaline kestus sõltuvad viirusest ja inimese enda immuunsüsteemist.

Kergemad sümptomid, nagu viiruslik kurguvalu ja nohu kestavad enamasti paar päeva kuni nädal. Köha ja üldine nõrkus võivad sõltuvalt inimese vastupanuvõimest jätkuda isegi nädalaid.

Eri viiruste tekitatud haigustel on veidi erinevad sümptomid. Rinoviirus (tavakeeli nohuviirus või klassikaline külmetushaigus) ei põhjusta tavaliselt lihasvalusid, nõrkust ega kõrget palavikku. Need tunnused on iseloomulikumad gripi- ja koroonaviirusele.

Foto: Apotheka

Viirushaiguste sümptomite leevendamine

Kõige häirivamad gripiviiruse sümptomid – kõrge palavik ja selle põhjustatud öine higistamine – on ägedamad haigestumise esimestel päevadel ning taanduvad palavikualandaja abiga kiiresti.

Kurguvalu

Kurguvalu ja kriipiv tunne neelamisel on viirusinfektsiooni esimesi sümptomeid. Seda saab edukalt leevendada nii käsimüügiravimite kui ka looduslike vahenditega. Viirusevastase toimega on antiseptilised imemistabletid, millest mõnda on lisatud valuvastane tuimestav aine, näiteks lidokaiin. Samas on need ravimid mõnevõrra kuivatava toimega – neid ei soovitaks esimese valikuna neile, kel on lisaks kähe hääl või kuiv ärritusköha. Sellise kurguvalu vastu aitab paremini niisutava ja katva toimega islandi käokõrva ekstraktiga imemistablett (Isla, Vocal). Head leevendust pakuvad ka astelpaju-saialille õliga kurguspreid (Faringo Spray, Vipis). Lastele sobivad näiteks Isla Junior maasikamaitselised imemistabletid või Faringo’s Lollipops astelpaju ja C-vitamiiniga kummikommid, sest need on pealekauba hea mekiga.

Nohu

Viiruslik nohu kestab tavaliselt 7–10 päeva, aga ravimata jätmisel tundub see aeg palju pikem. Nohu võib olla vesine või limaja eritisega, mõlemal juhul on nina limaskest turses. Kui ninaveresooni ravimitega ahendada, siis väheneb turse ja seeläbi eritis ninast. Nohu saab leevendada lokaalselt (ksülometasoliiniga või meresoolaga ninasprei) või pseudoefedriini sisaldavate suukaudsete ravimitega, eriti kui on sinusiidi kahtlus. Viimaste puhul peab arvestama, et need kõigile kõrvaltoimete tõttu ei sobi ning ka ksülometasoliiniga ninaspreisid tohib järjest kasutada lühikest aega (ideaalis mõned päevad), et ei tekiks ravimist põhjustatud kroonilist nohu.

Kui ninaspreide pidevast kasutamisest on ravimisõltuvus (krooniline nohu) juba tekkinud, siis võib aidata arsti välja kirjutatud steroidsprei.

Meresoolaga ninaspreid sobivad ka väikestele lastele ega ärrita nina veresooni nii tugevalt nagu keemilise koostisega spreid. Meresoolaga ninaspreisid leiab apteegis kaht sorti, nohu ravis on tõhusamad veidi kõrgema soolsusega ninaspreid (näiteks Quixx Acute). Looduslikest vahenditest aitavad nohu korral ka eeterlikke õlisid, näiteks mentooli sisaldavad ninaspreid (Vipis ninatilgad) või ninasalvid (Menthol Eucalyptus ninasalv). Nuuskamisest kuiva nina aitab taastada pantenooliga Rinopanteina Plus ninasprei (20 ml).

Foto: Apotheka

Köha

Köha on keha esmane kaitserefleks, sest aitab hingamisteid ärritajatest vabastada. Ülemiste hingamisteede viirusest tekkinud köha kestab tavaliselt paar nädalat. Rögase köha puhul tuleks eelistada röga lahtistavaid ja vedeldavaid ravimeid (atsetüültsüsteiin, ambroksool) ning looduslikest vahenditest luuderohu, aed-liivatee jt rögavastase toimega ravimeid. Kuiva ja ärritava köha puhul, mis häirib enamasti öösiti, võiks valida kas köhapärssijaid või rahustava toimega looduslikke köhasiirupeid (islandi käokõrv, altee). Üks selline on näiteks Formula Nature islandi sambliku siirup.

Köha pärssivat ja köha lahtistavat ravimit koos kasutada ei ole mõistlik, sest need on vastupidise toimega ning köha ei tohi pikalt vinduma jääda. Üldiselt sobivad pärssijad (käsimüügis Paxeladine) pigem köha lõppjärgus. Hästi aitab ka inhalatsioon kas kuumaveeauruga (vee sisse võib lisada eeterlikke õlisid) või inhalaatoriga, kuhu lisatakse füsioloogilist lahust ehk soolalahust (Unadose). Inhalaator sobib väikelastele paremini, sest nad võivad kuuma vett endale kogemata peale kallata. Oluline on, et köha ravi kestaks järjest vähemalt 5–7 päeva. Kui köha muutub hullemaks ja lisandub rindkere valu (märk sellest, et bronhid on haaratud), tuleks ühendust võtta arstiga. Pikale veninud, üle kolme nädala kestnud köha võib halvimal juhul kujuneda bronhiidiks või kopsupõletikuks, mistõttu tuleks köha sümptomeid ravimitega leevendada.

Kui tunned, et haigus hakkab kallale tulema

Organismi võib sel juhul toetada C-vitamiini ja tsinki sisaldavate preparaatidega. Mõnes uuringus on leitud, et nende manustamine ööpäeva jooksul alates esimeste sümptomite tekkimisest võib viirushaiguse kestvust paari päeva võrra lühendada.

Meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer on soovitanud siis, kui tunnete, et hakkate haigeks jääma, võtta 200 mg C-vitamiini neli korda päevas ning seda lühikest aega. Suurte annustega peavad ettevaatlikud olema eakad. Liiga suurte dooside pikaajalisem võtmine (üle 1000 mg C-vitamiini) võib neil neerukive tekitada.

Kuidas viirushaigusi ära hoida

Immuunsüsteemile on talvisel ajal olulised C- ja D-vitamiin. Kui C-vitamiini saab tervislikult toitudes piisavalt kätte (puuviljade, eriti tsitruseliste söömine), siis D-vitamiini peaks pimedal ajal juurde võtma. Hästi sobivad Formula Vitale päikesepärlid ja lastele tilgad. Rõõmu C-vitamiin sobib hästi neile, kellel on tundlik magu, sest sisaldab mittehappelist vormi vitamiinist.

Mineraalainetest parandavad immuunsust tsink ja seleen, mida võiks gripihooajal tarvitada paarikuise kuurina.

Taimsetest vahenditest on antioksüdantse toimega Citrosept greibiseemne ekstrakt, sest sisaldab taimseid põletikuvastaseid aineid bioflavonoide. See sobib rohkem inimestele, kes ei tarvita parasjagu retseptiravimeid, kuna greipi sisaldavad toidulisandid mõjutavad osa ravimite imendumist. Muudest taimsetest vahenditest turgutavad immuunsust hästi veel punane päevakübar, kibuvits, must leeder, kurkum, ingver ja astelpaju. Punast päevakübarat ja teisi immuunsust virgutavaid aineid sisaldavad näiteks Provisor vitamiin C ja punase päevakübaraga tabletid.

Lisaks aitavad viirusi tõrjuda ninaspreid, mis tekitavad nina limaskestas kaitsva kihi (näiteks Humer Stop Virus). Need takistavad viiruse jõudmist alumistesse hingamisteedesse, isoleerides need juba ninas. Piisava kaitse tagamiseks peab Humer Stop Virust ja teisi sarnase toimega ninaspreisid rahvarohkes kohas pihustama iga 4 tunni tagant. Kurku aitavad viiruste eest kaitsta näiteks Medistus Antivirus imemistabletid. Kokkuvõttes saab oma immuunsust parandada nii apteegitoodete abil kui ka tervise eest hoolitsemisega, kuid olulisel kohal on ka hea ööuni ja piisav puhkus.

Copy

Märksõnad

Tagasi üles