/nginx/o/2024/02/20/15899150t1hba04.jpg)
Südameseiskus võib tabada ootamatult, siis on kiire regaeerimine sageli elupäästev. Nüüd on meditsiinimaastikul astutud murranguline samm ja võetud kasutusele uuenduslik meetod, mis võib tõsta patsientide ellujäämise võimalust. Kuidas see tehnika töötab ja millised on selle mõjud?
Raske südameseiskus nõuab kiiret ja tõhusat elustamist, kuid tavaline defibrillatsiooni meetod ei pruugi kõikidel juhtudel olla efektiivne.
Selleks ongi Uus-Meremaal, pärast Kanadat, võetud kasutusele kahekordne väline defibrillatsioon (DSED), mis on murranguline samm südameseiskusega patsientide ravimisel.
DSED-meetod hõlmab südamele kiirete järjestikuste elektrilöökide andmist kahe defibrillaatoriga, mille paigutus on tavalisest erinev. See võimaldab suurendada ellujäämise šansse selliste südameseiskuseni viivate südame rütmihäirete korral, nagu vatsakeste virvendus ja impulsita ventrikulaarne tahhükardia.
/nginx/o/2024/02/20/15899125t1h3875.png)
Seda tõestab Kanadas tehtud uuring, kus 30,4 protsenti ellujäänutest raviti DSED-meetodiga. Uus-Meremaa kiirabiteenistuse andmete puhul võiks lausa 1390 inimest sellest meetodist kasu saada. Praeguste võimalustega on nende inimeste ellujäämismäär vaid 14 protsenti.
Seetõttu on kiirabipersonalile antud juhiseid, et tavaline defibrillatsioon ei anna tulemusi ning kasutada tuleks DSED-meetodit.
Kuigi DSED-meetodi tõhusust on veel vaja täiendavalt uurida, on selle kasutuselevõtt Uus-Meremaal tähtis samm ravimaks südameseiskusega patsiente.